Уміння зобразити натюрморт є важливою частиною навчання основам живопису. Поетапні майстер-класи з малювання натюрморту олівцем і аквареллю – фото ідеї, приклади, поради! Уміння зобразити натюрморт є важливою частиною навчання основам живопису. Існує кілька нескладних художніх прийомів, освоєння яких допоможе впоратися з цим завданням.
Підготовка композиції
Для того, щоб навчитися малювати натюрморт, необхідно вміти грамотно підібрати і розмістити предмети, які слугують в якості натури. Впоратися з цим завданням допоможуть кілька простих правил.
- Предмети для композиції повинні бути об’єднані за тематикою.
- Важливо вміти правильно їх розмістити.
Розташування предметів
При створенні композиції необхідно визначитися зі схемою розташування, базисом і форматом малюнка. Формат зображення може бути горизонтальний, круглий або вертикальний, відповідно і композиція формується за цим принципом. Горизонтальний допомагає вмістити більшу кількість об’єктів для зображення, але для створення гармонійного малюнка вимагає драпірування на задньому фоні. Основний акцент необхідно зробити в самому центрі композиції. Круглий формат не дуже затребуваний, оскільки є не найзручнішим варіантом. Вертикальний формат передбачає невелику кількість предметів на малюнку. Прикладом такого розміщення послужать високі вази з квітами. Розмістити елементи композиції можна кількома способами. При трикутному розміщенні вершину передбачуваної фігури утворює найвищий об’єкт, предмети меншої висоти утворюють основу.умовного трикутника. Предмети, які послужать натурою для натюрморту, можна розставити по колу або по діагоналі.
Головний секрет в тому, щоб не вибудовувати їх у ряд, в цьому випадку малюнок вийде нудним.
Предмети можуть трохи перекривати один одного, між ними допускаються проміжки. Важливо не перевантажувати композицію зайвими об’єктами, для цього не слід використовувати більше трьох розмірів. Ще одним доданком успіху послужить грамотно виставлене освітлення, це допоможе правильно розставити акценти на малюнку.
Співвідношення кольорів
Ще одним важливим правилом створення натюрморту досвідчені художники вважають правило трьох кольорів, які повинні лягти в основу малюнка. Треба вибрати два-три основних кольори і сміливо використовувати їх відтінки. Картина, на якій зображений строкатий букет квітів, в будь-якому разі має два домінуючих кольору. Можна зробити акцент на білих ромашках або червоних маках, уникаючи зайвої строкатості, виснажливою очей.
Виділити головну деталь
Мистецтво створення натюрморту починається з уміння правильно розмістити об’єкти в композиції. Починати роботу з натури або по пам’яті необхідно з визначення головного елемента, на якому затримається увагу глядача. Якщо у створеній композиції такого об’єкта немає, то над нею треба попрацювати додатково. Цей головний об’єкт повинен виділяти розміром, кольором або формою. Один з кольорів в букеті або фрукт в композиції повинен помітно виділятися. Це правило відноситься не тільки до живопису, але і до художньої вишивки, фотографуванні, і навіть створення інтер’єрних композицій.
Як намалювати натюрморт поетапно
Простий натюрморт з гарбузами допоможе намалювати покрокова інструкція для початківців художників. Для роботи треба запастися:
- альбомного листа,
- простим олівцем, гумкою і точилкою,
- пензликами,
- гуашшю 12 кольорів,
- водою в невеликій ємності.
Порядок виконання роботи.
- Першою лінією відзначити край столу, на якому розміщена композиція.
- Після цього намітити контури обох гарбузів.
- Намалювати у овочів плодоніжки, позначити борозенки на поверхні гарбузів.
- Нижче контурів гарбузів зобразити пару цибулин і червоний перець.
- Роботу фарбами слід почати з заповнення фону. Фон можна оформити світло-блакитним кольором.
- Велику гарбуз розфарбувати помаранчевим кольором, попередньо розмічені на ній жовті борозенки. Розфарбовуючи гарбуз, слід подбати про плавних переходах кольори: мазки не повинні бути однорідними по відтінку.
- Дрібну гарбузика можна пофарбувати у жовтий колір і доповнити помаранчевими сегментирующими смужками.
- Відблиски світла зображують за допомогою легких мазків білої фарби.
- Плодоніжки овочів оформляють зеленим кольором, застосовуючи різні відтінки для створення глибини малюнка.
- Цибулинки будуть світло-жовтими з легким коричневим відтінком, перчики слід пофарбувати в червоний колір.
- Поверхня столу і тіні на ній, що падають від об’єктів, розфарбовують різними відтінками коричневого кольору.
Натюрморт простим олівцем
Навчитися мистецтву малювання можна, почавши з олівцевих ескізів. Для першого уроку можна взяти в якості об’єкта вазу, розмістивши її на тлі драпірування. Для роботи треба приготувати:
- альбомний аркуш,
- прості олівці,
- точило і ластик.
Порядок виконання роботи.
- Першим ділом на аркуш наносять лінію горизонту і контури предмета. Рекомендується прослідкувати, щоб зображення розмістилося в центрі аркуша. Трохи простору треба залишити зверху, буде видно, що предмети знаходяться на плоскій поверхні.
- Переносячи візуальне зображення на папір, важливо дотримати пропорції. Зробити це просто за допомогою олівця, вимірявши їм розміри елементів композиції.
- Обриси предметів завжди мають в своїй основі просту геометричну форму. Низ вази являє собою еліпс. Важливо правильно перенести форму предметів і дотримати всі пропорції.
- Уточнивши пропорції, допоміжні лінії можна прибрати, чітко промальовувати контури предметів. Яскравіше виділити центр композиції.
- Обсяг натюрморту надають за допомогою штриховки. Великі плями можна заздалегідь визначити контуром, тіні та відблиски світла необхідно виділити дуже ретельно. Багато уваги зажадають складки драпіровок.
Виділення тіней за допомогою штрихування простим олівцем являє собою нескладний навички, розвинути який просто за допомогою практики. Для цього рекомендується кілька занять присвятити саме малювання складок матерії. Навички штрихування знадобляться і для зображення будь-яких елементів натюрморту.
Натюрморт аквареллю
Формуючи композицію для акварельного малюнку, важливо пам’ятати про правила співвідношення кольорів. В акварельних роботах особлива увага приділяється колірних плям. Тому слід детально продумати композицію. Для роботи треба приготувати:
- папір для акварелі,
- олівець,
- пензлики,
- фарби,
- ємність для води.
Порядок виконання роботи.
- На аркуші зазначають лінію горизонту і контури предметів, з яких складається композиція (фрукти або овочі у вазі, посуд і так далі).
- Дотримуючись пропорції, промальовують дрібні деталі.
- Роботу з аквареллю починають з оформлення найбільш великих колірних плям. Наприклад, великий глек, великий фрукт, фон ескізу.
- Потім переходять до малювання дрібних елементів.
- Відтінками треба постаратися передати гру світла і тіні на малюнку.
- Виділити центр композиції.
Успіх багато в чому залежить від грамотно підібраної натури. Створюючи композицію для натюрморту, важливо врахувати колірну гаму і правильно розставити акценти. У процесі створення ескізу важливо постійно контролювати пропорції та їх співвідношення на замальовці. Хороший акварельний начерк може вийти і у новачка при вдало підібраною натурі. Дотримуючись основні правила створення композиції та розміщення освітлення, можна створити відмінний натюрморт, не маючи таланту художника і великого досвіду в написанні картин.
Фото ідеї та приклади для малювання натюрморту