Чалма модний головний убір, що набирає популярність! Покрокове опис схем в’язання шапки-чалми спицями та гачком своїми руками – корисні поради і красиві фото ідеї. Чалма є традиційним головним убором східних народів. Спочатку її носили тільки чоловіки. Довгий відріз матерії хитромудро накручували навколо голови, формуючи нерівний край по нижній стороні. По центру чалми прикріплювали брошка з дорогоцінних каменів. З початку 20го століття східний головний убір міцно влаштувався в жіночому гардеробі, циклічно проявляючись в модних тенденціях. Сьогодні все більше жінок, які хочуть виглядати стильно, виходять у світ у витонченій чалмі, адаптованої під сучасний образ і погодні умови.
Види чалми
Друга назва чалми – султанка. У сучасному вигляді вона виглядає як полотно, перекручене в районі лоба. Часто в центральній частині є прикраси з намистин, бісеру або дорогоцінних каменів. Спеціально для європейських модниць стилісти розробили два види східного головного убору:
- широкі пов’язки а-ля чалма;
- класична шапка-чалма.
Сучасна мода має звичку перетворювати і стилізувати речі з минулого. Яскравим прикладом такої тенденції є широка пов’язка а-ля чалма. Її легко виготовити самостійно, маючи початкові навички в’язання. Все, що потрібно для роботи це:
- Виміряти об’єм голови.
- Вибрати візерунок.
- Зв’язати зразок для розрахунку щільності в’язання.
- Сплести пов’язку обраним узором до потрібної довжини.
- Зшити краї полотна.
В якості матеріалу можна використовувати пряжу будь-якого складу, для створення більш утепленого варіанти – виконувати дві або три нитки.
Шапка-чалма у виконанні складніше, ніж пов’язка. Вона закриває верхню частину голови, захищаючи від холоду. Її в’яжуть різними візерунками, оформляючи в районі чола складне переплетення, яке відрізняє чалму від інших головних уборів.
Чалма – пов’язка спицями
В основі східного головного убору знаходиться широкий шарф. Його в’яжуть будь-яким візерунком, але краще гумка 2х2. Так виріб буде виглядати виграшно. Еластична гумка вдало створює форму головного убору. Майстер клас з в’язання східної шапки на спицях заснований на вертикальному в’язанні, включає наступні кроки:
- Набрати розрахункове число петель, 2 кромочні.
- В’язати, чергуючи, дві особових і дві виворітних.
- З виворітного боку виконувати по малюнку.
- В кінці зшити кінці полотна.
- Зв’язати лицьовій гладдю смужку довжиною 7 см, шириною 3 див.
- Обернути смужкою готове полотно посередині і прошити її краю.
- Прикрасити чалму в місці звуження декоративним елементом, брошкою або доріжкою з великих намистин.
Чалма – пов’язка гачком
В’язання гачком буде направлено по горизонталі. Потрібно виміряти об’єм голови, виготовити зразок для розрахунку щільності в’язання. Виходячи з того, скільки петель в одному сантиметрі, потрібно визначити загальну кількість петель, яке забезпечить необхідну довжину полотна. Для прикладу:
- Обсяг голови 50 см;
- У зв’язаному зразку в 1 см знаходиться 2 петлі;
- Для в’язання виробу набрати ланцюжок з 100 повітряних петель.
Далі опис в’язання виглядає так:
- В особовому ряду в’язати полустолбики з накидом;
- У изнаночном – з’єднувальні стовпчики.
- Повторювати пункти 1 і 2 до отримання потрібної ширини шарфа.
- Зшити кінці полотна.
- Посередині перехопити ниткою.
- Пришити декоративну брошка або намистини.
Незалежно від інструменту, чалма завжди виходить стильним і витонченим предметів гардероба.
Шапка – чалма на кругових спицях
Для того, щоб виріб було фактурним і цікавим, майстрині рекомендують брати пряжу з товстою ниткою і спиці з номером 4. Будь-яка річ починається з вив’язування зразка. Він дозволяє визначити щільність в’язки з урахуванням обраного візерунка і пряжі. На кругові спиці набирають розрахункова кількість петель, замикають в кільце. Далі схема роботи виглядає так:
- Три ряди в’язати лицьовими петельками.
- Наступні три ряди в’язати виворітними петельками.
- В результаті будуть з’являтися рельєфні бороздочки.
- Після того, як буде виконано п’ять бороздочек, слід пов’язувати зменшення обсягу.
- Зменшення відбувається у кожному середньому ряду у рельєфних валиках. Це виглядає наступним чином: на бороздочках, виконаних лицьовій гладдю — один ряд лицьовими без зміни, потім три особових, дві разом. На виворітних валиках в’язати без змін. Зменшення виконують тільки в особових рядах, так як на виворітних це виглядає неакуратно, убавки виглядають занадто помітно.
- Коли на маківці залишиться мала кількість петель, їх закривають і шов зшивають голкою і ниткою.
- Стягнути виріб в тому місці, де відбувається перехід рядів від особового до изнаночному.
- Прикрасити місце збору красивою брошкою.
Багато умільці для утеплення речі шиють флісовий одяг. Фліс хороший тим, що він м’який по фактурі, не вимагає обробки оверлком, добре тягнеться і приймає форму голови. Викрійка повинні враховувати нерівний край по низу чалми і не визирати. Підклад пришивають до шапці в одну нитку простими стібками, прихоплюючи по краю.
Шапка – чалма гачком
В’язати з товстої пряжі, яка в 100 метрах містить 100 грам. Для такої пряжі беруть гачок з номером 6. Перед роботою потрібно зняти мірки: глибина щапки і обхват голови. На розмір 55-56 см, глибина становить 44 див. Процес починається від потиличної частини і триває вперед. Вгадати з розміром шапки складно, тому досвідчені в’язальниці рекомендують починати з 11 петель. Модель шапки на кресленні виглядає як овал з прямокутним підставою. Розширення походить від потилиці до верху. В’яжуть п’ять рельєфних смуг, виробляючи надбавки між ними на початку шапки, і убавки в кінці. У завершальному прямокутнику, яким закінчується овал, в’язання розділяють на дві половини, і з кожної з них в’яжуть смуги. Довжина смуг дорівнює половині обсягу голови. Смуги обертаються навколо убору і зшиваються на потилиці, до початкового прямокутника, який складається з петель. Схема в’язання така:
- Зв’язати 11 петель + 2 кромок.
- У четверту петельку від гачка зв’язати напівстовпчик з накидом (ПСН).
- В’язати увігнутими і опуклими рельєфними стовпчиками у висоту 5 див.
- Між рельєфними стовпчиками в’язати стовпчиками з накидом, додаючи в кожному ряду по одній петельці. Надбавки робити тільки на лицьовій стороні.
- У результаті повинно вийти п’ять клинів, розділених бороздочками.
- На середині глибини вироби почати виконувати убавки таким же чином, як надбавки.
- Коли в ряду залишиться 11 петель, пров’язати рельєфною гумкою 5 см, розділити в’язання на дві половини.
- З кожної частини пов’язати смуги шириною 5 см довжиною, рівній половині обхвату голови.
- Обернути смуги навколо виробу, прошивають краї, прихопити ниткою з боків вироби.
- Прикрасити центральне місце чалми красивою брошкою.
Особливість чалми, пов’язаної гачком, полягає в наявності сегментів, які поділяються рельєфними смугами. Виріб виглядає оригінально, а саме цього ефекту намагаються досягти майстрині, виготовляючи своїми руками чалму. На тематичних форумах, присвячених в’язання, можна надихнутися численними фото східних головних уборів, пов’язаних спицями та гачком. Чалма чудово доповнює будь-який образ, привносячи в нього родзинку. Для в’язання можна використовувати будь-яку пряжу, граючи з кількістю додавань і типом візерунка. Найбільш гармонійно виглядає виріб, в основі якого рельєфна гумка.
Фото ідеї саморобної в’язаної шапки-чалми