Саморобний стелаж найкраща річ для зберігання речей. Детальний простий майстер-клас по створенню дерев’яного стелажа своїми руками. Стелажі дуже популярні завдяки своїй функціональності. Вони широко використовуються в складських приміщеннях на виробництві, у побутовій сфері та житлових приміщеннях. Цей вид меблів ідеально підходить для зберігання багатьох предметів. У меблевих магазинах ця продукція представлена досить широко, але вона не завжди підходить під вимоги покупця. Невідповідні розміри, дизайн й інші вагомі причини – привід самостійно взятися за виготовлення даного предмета меблів. Стелаж, зроблений своїми руками, має ряд переваг:
- органічно вписується в інтер’єр;
- раціонально використовує простір приміщення;
- полиці розраховані на необхідну навантаження;
- розміри осередків сплановані відповідно предметів і речей, для яких призначені.
Зробити його досить нескладно, зате результат задовольнить всі запити.
Дизайн та ескіз майбутнього виробу
Конструктивні особливості та зовнішній вигляд майбутнього виробу безпосередньо залежать від його місця розташування в будинку. Якщо раніше стелажі частіше використовувалися в підсобних або другорядних приміщеннях, то зараз вони стали широко вписуватися в інтер’єр віталень і дитячих кімнат, кабінетів і навіть спалень. Оригінальний, продуманий дизайн виробу здатний надати інтер’єру кімнати зовсім інший стиль. Стелажі розрізняються по виду: каркасні, балкові, модульні, консольні і мотузяні. Рідше зустрічаються моделі з свободнонесущей і мостовою схемою. Кожен із обраних варіантів можна виготовити в домашніх умовах. Визначившись з формою, малюємо ескіз або використовуємо фото стелажа, взяте з інтернету. Щоб спроектувати виріб, потрібно вимірювати висоту кімнати (стелаж найчастіше робить від підлоги до стелі), а також визначитися з розмірами полиць. Креслення дозволить уникнути помилок і заощадить матеріал в процесі заготівлі елементів виробу. Глибину стелажа і ширину між стійками вибираємо, виходячи з розмірів предметів, для яких він призначений. Максимум довжини полиць – 150см, інакше можливий прогин. Якщо передбачаються великі навантаження, то крок стійок необхідно зменшити до 50 див. Ескіз можна зробити прямо на стіні, біля якої буде стояти наше спорудження. Це спростить визначення розмірів стійок і полиць вироби.
Виготовлення стелажа
Визначившись з ескізом, вибираємо матеріал для стелажу. Для житлових кімнат переважно конструкції з дерева або ламінованої деревинно-стружкової плити. У підсобних приміщеннях, підвалі або гаражі можна робити стелажі з металу, орієнтовано-стружкової або не ламінованої деревинно-стружкової плити, а також товстої фанери. Вимоги до естетичного вигляду буде нижче, потрібно лише врахувати вологість місцезнаходження вироби і температурні перепади при виборі матеріалу. Інструкція по процесу виготовлення стелажа у всіх випадках практично однакова і містить всього кілька операцій. Набір інструментів, необхідних для роботи, мінімальний:
- Дискова електропила або електролобзик. У разі їх відсутності просто ножівка по дереву.
- Шуруповерт або дриль. Їх аналоги: набір викруток і коловорот.
- Молоток.
Для з’єднання всіх деталей виробу потрібно запастися шурупами і штифтами для полиць. Можна використовувати і цвяхи, але врахуйте, що вони не забезпечують належної міцності з’єднання. Отже, все готово, приступаємо до роботи.
- Відрізаємо заданий схемою кількість стійок по висоті майбутнього стелажа. Суворо стежимо за тим, щоб розміри були однакові. Важливо! Якщо для роботи обрано дерево, дошки слід попередньо відшліфувати.
- Наступний етап – заготівля двох поперечок по ширині конструкції. Вони з’єднають зверху і знизу всі стійки стелажа в одне ціле.
- Якщо стійки знаходяться на одній відстані одне від одного, нарізаємо необхідну кількість полиць однієї довжини. Якщо за дизайнерським задумом відстань між ними різне, то ріжемо полиці відповідно до розмірів між парами стійок.
- Підготувавши все необхідне, з’єднуємо все стійки понад і знизу підготовленими поперечками. Отриманий каркас прикріплюємо до стіни за допомогою куточків або петель, які попередньо прикручені шурупами до верхньої поперечки або стійок, але теж вгорі. Якщо стелаж вбудовується між стін, то крайні стійки можна за допомогою довгих шурупів прикріпити до бічних стін. Досить буде по одному з кожної сторони і стійкість гарантована. Кутові конструкції можна не закріплювати, так як крила вироби будуть розташовуватися в різних площинах, що і додасть йому стійкість.
- Розподіл полиць відповідно до ескізу можливо двома способами. Варіант перший – регульовані полки просто лежать на штифтах, вставлених у высверливаемые заздалегідь отвори відповідного діаметру. Другий спосіб – регульовані полки жорстко кріпляться до каркаса за допомогою саморезов.
Слід врахувати, якщо полки в кожному вертикальному прольоті будуть розташовуватися на одному рівні з сусідніми, доведеться з одного боку вставляти всередину штифти, а вже з іншого кріпити саморізами.
Фінальний декор стелажа
Готову конструкцію необхідно пофарбувати. З всіляких варіантів найбільш прості – це покриття акриловою фарбою на водній основі або лакування виробу. Гідність акрилової фарби в тому, що вона швидко висихає і практично не має запаху. Її можна використовувати навіть в будинку, хоча приміщення потрібно буде все-таки провітрити. Покриття лаком краще, якщо ви хочете зберегти структуру або злегка затонувати поверхню дерева. Безбарвний або колерованный під дуб, горіх, ясен та інші породи дерев лак варто наносити два-три рази. Кожен новий шар наноситься після висихання попереднього. Перед фарбуванням стелажа потрібна грунтовка поверхонь, що офарблюються, якщо тільки не використовується фарба за типом два в одному. Ґрунтування поверхні забезпечить хороший результат і гарантує, що не відбудеться відшаровування або розтріскування фарби з часом. Якщо передбачається фарбування олійними фарбами, то рекомендується зробити це заздалегідь поза житлового приміщення. Всі пофарбовані деталі заносимо в будинок для подальшого складання тільки після повного висихання. Отже, коли стелаж зібраний і пофарбований, можна відступити від нього і помилуватися своєю роботою. Однак більш презентабельний вигляд ваша меблі знайде, коли на полицях з’являться книги, статуетки, фотографії в рамках та інші предмети побуту, для яких він і був виготовлений.
Фото ідеї саморобних стелажів