Зробити саморобний кораблик, відмінний спосіб провести час з дитиною. Все про створення корабликів своїми руками, покрокові інструкції з різних матеріалів для початківців. Кожен рік дорослі й діти чекають настання весни. Коли сніг починає танути, і всюди з’являються швидкі струмки – саме час пограти в кораблики, запускаючи їх у природних умовах, а не в тазику. З покоління в покоління передаються «таємні знання», як зробити гарний і стійкий на воді кораблик. Діти разом з батьками, бабусями і дідусями освоюють технологію виготовлення і створюють цілі паперові флотилії, щоб навесні позмагатися з друзями. Виготовлення виробів з паперу – дуже цікаве творче заняття. Особливий інтерес представляє техніка орігамі, в якій фігури складаються без клею і ножиць. Процес появи фігурки з паперу стає для дитини справжнім чаклунством, яким він може навчитися сам. Орігамі розвиває терпіння і акуратність, тренує здатність концентрувати увагу на процесі. З часом дитячі пальчики стають спритнішим, і діти можуть складати більш складні фігурки.
Кораблики в техніці орігамі
Для створення кораблика знадобиться спеціальний папір для орігамі, яку можна придбати в магазинах товарів для творчості. Але для простих моделей можна скористатися звичайною офісної папером формату А4 або односторонньої кольоровим папером (в цьому випадку простіше пояснити дитині прийоми роботи з лицьового і виворітного боку заготовки). Крейдований папір, взята зі старого журналу, зробить кораблик трохи довговічніше у воді. А якщо занурити готову виріб в розплавлений парафін, то кораблик стане водонепроникним, майже як справжній. Крім цього необхідно запастися лінійкою або олівцем для прасування ліній згину і розташуватися в добре освітленому місці. Можна приступати до створення паперового флоту.
Цікаві варіанти саморобних корабликів
Простий кораблик
Простий кораблик зможуть зробити діти у віці 3-4 років. Квадратний аркуш паперу складають по діагоналі, потім ще раз. Приблизно в середині нижньої лінії отриманого трикутника відзначають точку-орієнтир. Від цієї точки вгору відгинають невеликий трикутник, ретельно розгладжуючи згини. Намічають приблизну лінію борта, згинають і вивертають бортики з обох сторін. Якщо кораблик робиться з однотонної паперу, його можна розфарбувати олівцями або фломастерами.
Класичний кораблик
Класичний вигляд знайомий багатьом з дитинства. Прямокутний лист необхідно скласти навпіл і на згині відзначити середину. Зігнути бокові сторони до середини. Прямокутна частина знизу загинається вгору, заготівля перевертається, і дія повторюється. Кути, що утворилися збоку, заводяться за основу заготовки по обидва боки – спочатку верхні, а потім нижні. Якщо потрібен паперовий головний убір, то на цьому етапі можна зупинитися. А якщо все-таки робиться кораблик, то необхідно розправити заготовку у формі квадрата, з’єднавши протилежні кути, та нижній кут верхнього шару загорнути наверх, потім перевернути і повторити. Знову розправити заготівлю і скласти квадратом. Обережно потягнути верхні кути в сторони.
Простий вітрильник
Вітрильник можна зробити з квадратного аркуша, який складається навпіл по горизонталі і по вертикалі. Верх і низ заготовки згинаються до середини. Далі до неї ж загинаються бічні частини. Верхній куточок з правого боку треба розправити, загладжуючи його нижню діагональну складку. Таким же чином розправити інші кути. Далі необхідно потягнути половинки заготовки – праву до себе, ліву від себе. Виступив нижній кут загорнути направо. Крапелькою клею з’єднати борту в носовій частині.
Кольоровий вітрильник
Кольоровий вітрильник робиться з біло-блакитний односторонньої папери. Квадратний аркуш складається навпіл по горизонталі і вертикалі. Заготівля перевертається іншою стороною і складається по діагоналях. По білій стороні два протилежних кута загинаються до центру. Для формування вітрил треба зігнути заготовку так, щоб зверху вийшов білий трикутник, розташований вертикально. Повторити з іншого боку. Щоб зменшити один з вітрил, потрібно відігнути його вниз, а потім знову вгору, залишивши невелику складку, яка заправляється всередину. Нижня частина вітрильника загинається на зворотний бік, а з лицьового боку виріб виглядає як блакитний кораблик з білими вітрилами.
Двотрубний пароплав
Такий пароплав складається з квадрата. Лист зігнути по діагоналях, щоб позначити центральну точку. Всі чотири кута згинаються до центру. Заготівля перевертається, і дія повторюється. Виріб знову перевертається, і кути знову загинаються до центру. У кутах заготовки виходять кишеньки, два з яких, в протилежних кутках, треба розкрити. Нерозкриті куточки розтягуються, і виходить іграшка, яка буде не тільки добре виглядати на рівній поверхні, але і досить стійко поводитися на воді.
Шлюпка
Шлюпка має конструкцію складніше, з нею зможуть впоратися діти шкільного віку. Квадратний аркуш паперу складається по діагоналях, зазначається центр заготовки. Верхня і нижня лінії підгинаються до центру, щоб вийшов прямокутник. Всі чотири кута заготовки загинаються до середини. Далі два верхніх і два нижніх кута загортаються до середини (не забувайте як слід прасувати згини пальцями або лінійкою). Верхній і нижній кути отриманого ромба підводяться до центру заготовки, модель вивертається і займає своє місце в паперовій флотилії. Варіантів виготовлення корабликів в техніці орігамі ще багато. Теплоходи, катамарани, моторні човни, катери, джонки – для дітей, які зацікавилися освоєнням орігамі, можна підбирати ускладнюються схеми з покроковими інструкціями. Головне, щоб процес створення нової іграшки доставляв задоволення дитині.
Кораблики в інших техніках
Симпатичну іграшку в яскравих літніх тонах можна зробити з різнокольорового картону. Для каркаса треба вирізати дві сині смужки, розділити їх на три частини і зігнути в цих місцях. Склеїти кінці смужок разом, щоб вийшли ніс і корму. З синього ж картону вирізається частина палуби у вигляді прямокутника, краї якого згинаються і склеюються між смужками каркаса. З жовтого паперу треба вирізати два прямокутники різного розміру для вітрил, зробити в них невеликі отвори і вставити через них дерев’яну шпажку-щоглу. Далі зробити отвір у палубі і вставити туди щоглу. З червоного паперу вирізати розвівається прапор і приклейте його на щоглу. Ілюмінатори і інші деталі можна домалювати фломастером, а на палубі розмістити іграшкові фігурки моряків або піратів. Також безліч ідей паперових корабликів можна реалізувати в аплікації, використовуючи в якості моделі, наприклад, стародавню східну головоломки «Танграм» або різні мозаїчні візерунки. Діти можуть освоїти різні способи створення іграшкових корабликів. Сьогодні немає недоліку в навчальних матеріалах, схемах і інструкціях. А увагу дорослих до цього заняття зробить його ще більш захоплюючим.
Фото ідеї оригінальних саморобних корабликів