При в’язанні шкарпеток найскладніший елемент – п’ята. Детальний опис популярних технік в’язання п’ят для шкарпеток спицями: корисні поради, фото приклади, ідеї! Всі початківці рукодільниці спочатку освоюють ази в’язання на спицях з шкарпеток. Зв’язати виріб своїми руками не складно, до того ж, така річ завжди потрібна в повсякденному житті. Єдиною проблемою, з якою стикаються новачки, є створення п’яти. При вывязывании п’яточки важливо правильно розрахувати петлі і розібратися в схемі їх зменшення та збільшення. Якщо допустити помилки в роботі на цьому етапі, то носок неможливо буде носити, так як він не сяде на ступню добре.
Рада! Перед тим як приступати до вивчення текстової інструкції, слід переглянути відео з майстер-класом з вив’язування п’ят різними способами. Це допоможе краще розібратися з описом всіх етапів створення цієї важливої деталі на в’язаних шкарпетках.
Існує чимало способів оформлення спицями цієї деталі. Новачкам слід навчитися декільком найпростішим, про які буде розказано нижче.
Пряма п’ята
Після того як буде пов’язана гумка і щиколотка носка на 5 спицях, потрібно переходити на виконання самої п’ятки. Для цього петельки ділять порівну і в’яжуть не на 4, а на 2 спицях – 1-ої і 4-ої. .2-а і 4-а спиці не використовуються при роботі. В особовому ряду в’яжуть лицьові, в изнаночном – виворітні петлі.
Спочатку вывязывается деталь по висоті. Як тільки кількість кромочних петельок пов’язаного краю буде дорівнює кількості набору на одній спиці, можна буде переходити до п’ятки.
Також можна скористатися розрахунками з розмірної таблиці. Існує наступні розмірні параметри висоти п’яточки носка:
- для жіночого – 5 см;
- для чоловічого -6-7 см;
- для дитячого – 3-4 – див.
Коли буде досягнута потрібна висота, слід зупинитись на особовому ряду і переходити до зменшення всередині ряду для надання деталі об’ємності. Для цього ділять загальне число петель на 3. Якщо воно не ділиться, залишок додається до ділянки, розташованому посередині. Якщо на спицях було 18 петель, то в середині повинно залишитися 10, а по боках по 9 штук. При збавлянні виконується перший ряд з виворітного боку. Зв’язати ряд першої частини, перейти до центрального ділянки, в якому останню петлю провязывают разом з першою з третьої половинки. В особовому ряду в’язати з третього ділянки, який стає першим. Виконується все лицьової в’язкою. Останню петлю центральній частині провязать разом з першою з бічного сегмента. Таким чином продовжувати, поки не будуть провязан весь набір бічних частин з останнім петлями центральній частині. Коли на спиці залишиться тільки центральна деталь, формування п’яткової сегмента завершують лицьовим рядком. Потім кромка пов’язаної деталі нанизується на спицю, і в’язання продовжується по колу із залученням двох не задіяних голок. Проста п’ята готова, далі виріб в’яжеться по колу. Зайві петлі зменшують в кінці 1-ої спиці і на початку 4-ою в кожному другому ряду, поки їх не залишиться однакову кількість на всіх 4-голках. Далі в’яжеться вкруговую лицьової в’язкою до кінця мізинця. Потім починає вывязываться мисок.
Вив’язування п’яти в техніці бумеранга
Ще один простий спосіб формування п’яточки в’язаного носочка. Новачкам слід засвоїти кілька простих схем, випробувавши їх на конкретних моделях шкарпеток. Носок також в’яжеться на 4 спицях вкруговую. Після того, як буде сформована гумка і частина щиколотки, слід всю роботу розділити порівну і половину перекинути на 2-у і 3-ю в’язальні голки. У робочій половині 1-ий рядок провязывается лицьовими. У 2-му потрібно зробити подвійну петлю, затягуючи нитку через першу. Потім в’язати рядок, який закінчується подвійний петелей. Подвійні петлі не провязываются, а просто знімаються, затягуючись з допомогою робочої нитки. Так роблять до тих пір, поки не залишиться половина петель від тієї кількості, яка була на початку роботи. Це буде центральна частина п’яточки. В’язання продовжується на центральному ділянці. Виворітний рядок центральної частини починається з провязывания першої подвійний петельки. Потім виріб потрібно перевернути, і задіяти по одній петлі з бічних голок. У новому особовому рядку першу петельку зробити подвійний, потім провязать лицьові і виконати крайню петлю, додаючи з кожної бічної частини по одній новій. Подвійні петельки в новому ряді провязываются як одинарні. Така техніка називається поворотною. Спочатку петлі центральній частині збавляються з допомогою затягування, а потім додаються з поступовим залученням бічних петель з незадіяних раніше голок. П’яточку закінчують після того, як на 4-х голках виявиться кількість петельок, з яких починалося робота. Після цього використовується звичайне круговий в’язання носка без збільшення і зменшення до миска. Особливість такої техніки полягає в тому, що в готовому виробі немає клина підйому, як простий «бабусиної п’яті».
Формування п’яти носка в техніці французького в’язання
Ця техніка схожа на вив’язування прямий п’яти. У ній теж виділяється три частини полотна при виконанні цієї деталі носка. Відмінність полягає в тому, що центральна частина виходить меншого розміру.
П’яточка в’яжеться з стінки і поворотного сегмента. Для оформлення стінок можна використовувати різні візерунки. Елемент поворотної частини в’яжуть панчішної в’язкою.
За такої технології в роботі використовуються тільки петельки підошви. Їх має бути стільки ж, скільки їх на зовнішній частині. Залишені для роботи петельки ділять на три сегменти. У центрі повинно вийти парне число, на бічних ділянках число повинне бути непарним і більше на одиницю. Спочатку в’яжеться 9 рядків у центральній деталі вгору. Потім виріб перевертають на 90 градусів і виконують перпендикулярний підйом на лівій бічній частині. Для цього з кромки центральній частині в’яжуть лицьовій ряд, в якому використовують перпендикулярну петлю. Носок перевертають, роблять накид і в’яжуть ряд виворітними петлями. Після знову захоплюється друга перпендикулярна петля. Так потрібно піднімати перпендикулярні петельки з обох бічних деталей, поки висота центру і боків не стане однаковою. Після цього переходять на в’язання 4-ма голками.
П’ятка в техніці «косинка»
Ця техніка схожа на французьку. Використовується також три частини підошви. В результаті по центру виходить куточок, який нагадує косинку. Спочатку потрібно залишити в роботі половину петельок, що знаходяться з боку підошви. Інші перекинути на 2ую і 3-ма голки. Починають вив’язувати панчішної в’язкою квадрат на висоту, в якій повинно бути стільки рядків, скільки петельок залишилося на центральній частині. Після цього робочу частину полотна поділяють на три сегменти. У центрі повинно залишитися на 1 петельку більше, ніж на боках. Потім починається чулочное в’язання центральної деталі, в ході якого з бочков збавляються петельки – по одній з кожного боку. Так потрібно робити до тих пір, поки голки з бічними деталями не стануть порожніми. Коли чашка п’яткової деталі буде готова, слід переходити до вив’язування підйому у формі клина. Для цього задіють петельки з 2-ої і 3-їй голки, додаючи до них нові для створення потрібної висоти. Розрахунок висоти проводиться індивідуально з допомогою спеціальної розмірної таблиці. Освоївши ці прості техніки, можна пов’язати колекцію з шкарпеток різного дизайну для себе і своїх близьких. Шкарпетки, пов’язані з вовни зігріють не тільки у зимовий час на вулиці. Вони можуть замінити традиційні домашні тапочки. Техніка вив’язування п’яти допоможе набити руку молодої в’язальниці. Після неї простіше освоїти різні способи вив’язування рукавів, поличок і комірів виробів.
Фото ідеї саморобних в’язаних п’ят шкарпеток