Робимо саморобку в техніці модульного орігамі разом з дитиною: процес, матеріали, інструменти і техніка створення. Різні вироби, а особливо орігамі, сприяють розвитку дитини. Він стає більш посидючим, уважним, акуратним і старанним. Адже, наприклад, орігамі не найпростіша техніка декоративно-прикладного мистецтва. Це мистецтво складання фігурок з паперу прийшов до нас дуже давно зі Сходу і стало особливим способом розваги і дозвілля батьків і дітей. Ще цікавіше для виробів може бути техніка модульного орігамі. Давайте розберемося, що це за вид орігамі
Модульне орігамі
Модульне орігамі це така техніка складання паперу, яка відрізняється від звичайного орігамі тим, що при складанні використовується кілька аркушів паперу, як би створюючи обсяг. Кожен окремий листок, який використовується, складається як класичне орігамі, а потім ці так звані модулі з’єднуються разом. Завдяки техніці модульного орігамі можна створити більш серйозні і великі конструкції. Вперше про модульному орігамі згадали в книзі середини 19 століття. Ця книга була написана в Японії автором Хаято Охоко. У ній міститься гравюра, яка як раз-таки зображує модульний куб, який показаний в просторі. Пізніше, вже в середині 20 століття цей куб знову з’явився вже в іншій книзі. Він складався з 6 модулів, які були створені з традиційною фігурки і які формують кожну грань цього куба. Наприклад, у Китаї цією технікою створюють лотоси. Вже пізніше модульне орігамі здобуло популярність нітрохи не менше класичного орігамі. Особливість цього виду орігамі в тому, що воно складається з однакових модулів. Н, многолистовое орігамі може складатися з абсолютно різних модулів. Також важливо відзначити, що при складній структурі модульного орігамі допускається використання клею. Також модулі модульного орігамі можуть бути як плоскі (це можуть бути багатокутники, зірки, кільця), так і тривимірні (це можуть бути багатогранники). Відзначимо, що в орігамі існують загальноприйняті позначення ліній згинів, який застосовні також для модульного орігамі:
- лінія згину на себе, яка позначається «долина» — згин як би йде всередину аркуша паперу;
- лінія згину від себе, яка позначається «гора» — папір згинається на іншу сторону, згин, у свою чергу, знаходиться зовні.
Об’єкти модульного орігамі
Розглянемо найбільш поширені об’єкти модульного орігамі, які найчастіше зустрічаються. Кусудума — це такий об’єкт модульного орігамі, який являє собою кулясте макет. Він збирається з безлічі модулів, які однакові. Можна сказати, що кожен модуль-це окрема орігамі, ціла виріб. Раніше замість клею використовували нитки, зшивали кожен модуль, пізніше, коли модульне орігамі стало вважатися окремим видом, клеєм користуватися дозволялося. Іноді модулі цієї кулі являють собою різні квіти, кола. Можна використовувати різні кольори для модулів, тоді вийде оригінальна яскрава виріб, схожа на великий букет квітів. Значення цього слова в перекладі з японської мови означає лікарський куля. Подібними кулями раніше прикрашали житло. Вони були наповнені різними пахощами, лікувальними травами, пелюстками квітів. Так, люди вірили, що вони захищають від бід і хвороб. Модуль Сонобе — цей об’єкт названий на честь його творця — Міцунобу Сонобе. Він займався орігамі. Створив систему, яка дозволила створювати будь-яку тривимірну фігуру в техніці модульного орігамі. По суті, модуль Сонобе це паралелограм, у якого є 2 кишеньки. Вони дозволяють з’єднувати між собою інші паралелограми. Так і виходить тривимірна фігурка з допомогою цього модуля. Одна з найпростіших форм, яку можна зробити з цих модулів, це так звана Коштовність Тосі, яка була також названа в честь орігамісти. По суті, це шестигранник, який побудований на рівносторонньому трикутнику, саме завдяки кишеньках виходить приєднати інші модулі, які утворюють піраміди. Давайте спробуємо своїми руками зробити п’ятипелюсткова квітка в техніці модульного орігамі.
Створення пятилепесткового квітки в техніці модульного орігамі
Для виготовлення такої вироби необхідні певні інструменти і матеріали. Матеріали: — п’ять квадратів кольорового паперу одного або різного кольору. Інструменти: — клей ПВА; — ножиці. Приступимо до створення даної поробки.
- Підготуйте 5 квадратів папери одного розміру. Для квітки діаметром 6-7 см потрібні квадрати 5х5 див. Робимо модулі по черзі. Складаємо квадрат навпіл один раз, розкриваємо ,і складаємо другий раз, як показано на фото.
- Складену заготовку навпіл складаємо, як показано на фото. Зрізи квадрата «дивляться» вгору. Два шари лівий кут складаємо по лінії (№3).
- Розкриваємо заготовку. У правій частині повертаємо кути до лінії середини, як показано стрілками. Проминаем згини «на себе — горою, від себе – долиною». Тримаємо в лівій руці складену ліву частину , а праву складаємо з прогнутим лініях. Отримуємо деталь на фото № 6.
- Якщо подивитися на модуль «з верху, з вершини можна побачити два язичка-трикутника. Один трикутник заправляємо всередину модуля, інший залишається вільним, зовні.
- Складаємо всі п’ять квадратів однаково.
- ВАЖЛИВО! ВСІ КВАДРАТИ ЯЗИЧКАМИ ДИВЛЯТЬСЯ В ОДНУ СТОРОНУ.
- По черзі починаємо склеювати квітка. Наносимо на язичок клей і вставляємо всередину квітки. З’єднуємо так всі деталі.
- Почекаємо до висихання клею. Візьміть отриману зірочку в руки, акуратно натисніть знизу на середину квітки і виверніть її вгору. Отримали ось таку зірочку -квітка. Можна використовувати її вже в цьому вигляді.
- Якщо акуратно натиснути на середину, то можна побачити пелюстки у кожного модуля. За допомогою зубочистки розгортаємо пелюстки в сторони від центру. Подвиваем кінчик пелюстки вгору.
- Також можна зробити ось таку композицію, як на фото.