Реставровані старі речі відмінне прикраси декору кімнати. Детальний покроковий майстер-клас з декупажу старих шаф своїми руками. Оживити застарілий буфет або комод власними руками, вписати в інтер’єр виділяється елемент обстановки можливе за допомогою мистецтва декупажу. Принцип подібної реставрації – приєднання малюнків до різноманітних речей домашнього вжитку та меблів для створення конкретного стилю. Декупаж відноситься до апсайклингу – ідеї нового погляду на застарілий предмет. Купити сучасну меблі сьогодні не складе труднощів, але чи варто, якщо можна оновити стару? Тим більше, що старий шафа завжди зручніше і звичніше, а може бути пам’яттю або спадщиною. Відродити можна не тільки багаторічний, але і новий шафа, який просто не поєднується з інтер’єром. Зробити це набагато простіше, ніж може здатися. З подібним заняттям може правиться будь-який, хто ніколи не пробував лагодити меблі самостійно, варто лише визначитися в стилі, вибрати сировину і запустити політ уяви. Помітною перевагою стає економія ресурсів як тимчасових, так і фінансових.
Види декупажу
- Класичний;
- Художній;
- Зворотний;
- Об’ємний;
- Декопатч.
Класичний
Класичний або прямий вид вважають основним, на базі якого роблять інші форми декору. Він є аплікацією картинок на загрунтовану площа і потім покритої за бажанням двокомпонентним кракелюрним лаком.
Художній
Ця техніка дозволяє домогтися практично непомітного переходу від фону до зображення, створюючи ефект єдиної композиції. Існує три види художнього декупажу:
- Димчастий — повністю наслідує художньої кисті і передбачає прозору серпанок навколо малюнка.
- Класичний (подрисовка) — особливість полягає в доскональному підборі колірної гами, щоб кольори не конфліктували і об’єднували різні фрагменти в одне ціле. Завдяки такому підбору панелі аплікації виглядають як живопис.
- Пейзажний — спершу наноситься пейзажний фон у відповідності з ідеєю і малюнком аплікації. Кольори повинні бути гармонійні.
Зворотний
Цей вид використовується для декору скляних або пластикових просвічують предметів. Технологія відрізняється зворотною послідовністю дій. Картинка приклеюється лицьовою стороною на скло, щоб його було видно крізь поверхню. Потім робляться кракелюри, фон і фінішне покриття.
Об’ємний
Об’ємний метод декорування може включати використання клаптиків тканини, спеціальної пасти або природних матеріалів в роботі. Деталі, які потрібно виділити, піднімають, набувають обсяг за рахунок маси для моделювання або багатошарового наклеювання. Основним шаром буде перший примірник, а від інших копій знадобляться тільки виділені фрагменти. В цьому напрямку краще застосовувати силіконовий клей. Важливо знати міру і не перестаратися з обсягом, щоб не зіпсувати сприйняття композиції.
Декопатч
Декопатч — це свого роду печворк, виконаний з паперу. Використовують безліч маленьких клаптиків серветок, якими покривається вся площа предмета для створення ілюзії клаптикової ковдри.
Стилі декупажу
Прованс — Французький стиль, в якому зустрічаються фольклорні мотиви і витонченість оздоблення. Типовий малюнок для цього стилю – кошики фруктів або польових квітів. Малюнок не повинен вступати в конфлікт з фоном. Етнічний. Зображення, наповнені національним духом певної країни: природою, сауною, традиційними уявленнями про культуру. Шеббі-шик відноситься до “фольклорному”, але відрізняється ніжними квітами, зображеннями з трояндами, крилами, замками. Вікторіанський стиль. Відрізняється глибокими багатими відтінками золотого, червоного і зеленого і частим вживанням клітини і смужки. Сімпл-сіті — стиль звичайного демократичного міста. Можна використовувати уривки з преси, вирізки, рвані шматки паперу.
Паперова основа
- серветки;
- кольорові вирізки;
- шпалери;
- яскраві роздруківки фото.
Популярніше всього серветки, тому що вони м’які і тонкі, що дає можливість більш якісного результату, створення непомітного переходу. Шпалери вибирають новачки в декупажі меблів. З таким настінним покриття цілком можна зробити вдалий декор можна, поєднуючи різні види і варіанти. Завершити композицію можна бісером або паєтками.
Підготовка шафи
Для обробки необхідні:
- Шліфувальні сітки різної зернистості;
- Не мокра ганчірка, щітка;
- Шпаклівка;
- Шпатель гумовий;
- Валик;
- Акрилова грунтовка;
- Респіратор;
- Акрилова фарба;
- Кисті.
Процес підготовки меблів:
- Прибрати знімні деталі каркаса.
- Відчистити щіткою від попередньої фарби і лаку, пилу. Не забувайте про респіратор.
- Обробити спиртом.
- Зашпаклювати, розгладити шліфувальною сіткою.
- Накласти ґрунтовку для збільшення зчеплення матеріалів і поверхнею і вирівнювання кольору.
- Нанести фарбу валиком на основних площах і пензлем на кутах.
- Для додання ретро-ефекту поверх початкового шару фарби натерти вибіркові місця свічкою з парафіну, покрити грунтовкою затерти наждачним папером фрагменти з парафіном.
Процес декупажу шафи
Необхідні матеріали та інструменти:
- клей ПВА;
- вода;
- кисті;
- серветки;
- акриловий лак;
- акрилова біла фарба;
- кольори для фарби.
Майстер-клас:
- На готовий до декору шафа намазати водянистий клей ПВА туди, де будуть розташовані малюнки.
- Якщо ви вирішили використовувати серветки, то обірвіть малюнок. Рвані краї легше приховати на тлі. Згладженості зможете домогтися шляхом багаторазового покриття лаком.
- Перед поклейкою шпалер, якщо ваш вибір впав на них, треба відокремити виворітний шар для зменшення товщини та економії лаку згодом.
- Переміщаючись від середини картинки випрасувати папір пензликом. Не можна допустити зморшок і розмокання. Іноді змочуйте папір клеєм.
- Є спосіб, щоб не порвати малюнок: потрібно покласти його лицьовою стороною на прозорий файл і нанести зверху клей. Після цього лист прикладається до поверхні, файл прибирається і малюнок знову промащується клеєм.
- Залакувати папір двічі у разі серветки і тричі — шпалер. Враження раритетності можна домогтися кракелюрним лаком. Після застосування лаку потрібно зробити затірку тріщин олійними фарбами або нанести відразу два контрастних шару фарби, а між ними цей лак, який висихає і тим самим створює тріщини у фарбі.
- Якщо передбачено підфарбовування деталей або доповнення об’ємними прикрасами, то це треба зробити після висихання клею.
Фотографії можна “впровадити” наступним методом:
- Двічі залакувати шафа, просушуючи кожен шар;
- намазати новий шар і докласти папір;
- гумовим шпателем, натискаючи, надрукувати зображення на поверхню;
- дочекатися висихання і знову залакувати.
Вибравши хороші матеріали, можна не просто врятувати від утилізації старий шафа, але і зробити його акцентом всього інтер’єру. Залучити до реставрації можна кухонні шафки, буфет, шафа, комод.
Фото ідеї саморобного декупажу шафи