Створення аплікацій з дітьми найкраще заняття для розвитку світогляду. Все про створення аплікації рибки своїми руками, покрокові майстер-класи, фото ідеї та приклади, слушні поради! Заняття з дітьми по аплікації проводяться як у дитячих садках, так і в початковій школі, а також входять в обов’язкову розвиваючу програму дитячих художніх студій. Уроки аплікації спрямовані на те, щоб навчити дитину працювати з папером різної щільності (звичайна кольоровий папір, кольоровий картон) і ножицями, освоїти роботу з клеєм різної консистенції (твердий клей-олівець, рідкий ПВА). Уроки аплікації розвивають дрібну моторику дитини і тренують координацію рухів очей і рук (при вирізанні за шаблоном), виховують почуття композиції і навички поєднання кольорів.Такі вироби з паперу приносять не тільки користь кожній дитині і вирішують низку освітніх завдань, але і дарують посмішки батькам, які відвідують виставкові класи.
Підбір матеріалу
Щоб правильно підібрати матеріал для аплікації необхідно враховувати вік дітей і їх навички роботи з матеріалами.
- Папір.Кольоровий папір — найпростіший та універсальний матеріал для роботи з дітьми молодшого віку. Знайомство з папером відбувається ще до надходження в дитячий садок: діти гортають книги, дивляться картинки, вчаться працювати з ножицями, вирізаючи нескладні фігури, все це є підготовчим етапом у роботі з аплікацією.
- Картон більш щільний матеріал порівняно з папером, але це не заважає дітям набути навичок роботи з ним в ранньому дитинстві. Навпаки картон іноді більше приваблює дитину так як не відразу піддається різанню: іноді його треба зігнути кілька разів на місці реза (у випадку з більш щільним картоном).
- Тканину можна також вибирати в якості матеріалу для аплікації. Але частіше такий матеріал використовується школярами, так як тканина не завжди податлива в роботі (вона сиплеться, не завжди ріжеться рівне). Діти дитсадівського віку часто її використовують для виготовлення великих деталей аплікації, наприклад: води в акваріумі.
- Пластилін. Як не дивно пластилін також можна використовувати для аплікації, він чудово приклеюється і відклеюється. Дітям подобається працювати з таким пластичним матеріалом.
- Природні матеріали. В якості матеріалу для аплікації часто використовують природні матеріали: сушені листя дерев, різні шишки, мушлі. В даний час широко використовуються в аплікації об’ємні матеріали, такі як гречана, пшоняна чи рисова крупа, горох, насіння, чайна заварка. Дітям подобається працювати зі знайомими матеріалами в незвичайній формі: їм здається кумедним наклеювати їстівні матеріали на аркуш паперу й створювати власні цікаві вироби.
Покрокові інструкції виготовлення аплікацій в різних техніках
Аплікація з використанням шаблонів
Даний вид дуже простий у виконанні. Зазвичай наклеювання шаблонних деталей на папір використовують у молодших групах дитячих садків. Діти отримують початковий досвід аплікації. Для виготовлення деталей рибки з використанням шаблонів необхідно зробити наступне:
- Підготувати шаблони кожної деталі рибки. Для цього потрібно вирізати основні елементи рибки: тіло, луска, плавники і хвіст з картону.
- Далі підбирається відповідний колір паперу. Діти люблять майструвати золотих рибок з використанням жовтого, помаранчевого або червоного кольорового паперу.
- Після підбору кольору під кожну шаблонну деталь, необхідно вирізати деталі з кольорового паперу. Кожен шаблон по черзі накладається на папір потрібного кольору, обводиться простим олівцем і згодом вирізається.
- Підготовлені деталі наклеюються за допомогою клею на аркуш паперу і виходить яскрава аплікація. Можна доповнити деталі наприклад воду в акваріумі і водорості, домалювавши їх фломастерами або олівцями.
Геометрична аплікація: рибки в акваріумі
Даний вид аплікації використовується як школярами, так і дошкільниками. Відмінність полягає лише у виборі способу виконання і ступеня складності роботи. Молодшим дітям у дитячих садках зазвичай пропонують знайомство з формами з використанням різних геометричних фігур. Для наочного вивчення використовується аплікація, так дитина може зробити власну картину і заодно вивчити різні геометричні форми: коло, овал, квадрат, прямокутник, трикутник. Для виготовлення рибки в техніці геометричної аплікації необхідно:
- Підготувати для дітей шаблони, які будуть складовими частинами рибки. Овал послужить тілом рибки, коло — лускою, трикутники складуть плавники і хвіст.
- Далі вибирається колір, що підходить для кожної деталі. Тут дитина може проявити свою фантазію, задіяти свою фото пам’ять, щоб виготовити найкращу роботу з аплікації.
- Всі деталі вирізають ножицями по відповідним геометричним шаблонами.
- Далі усі шаблони з допомогою клею наклеюються на альбомний аркуш в певному порядку. Іноді з шаблону складається рибка на столі, для того, щоб дитина не забув послідовність наклеювання геометричних деталей.
Діти старшого віку в якості об’ємних геометричних деталей використовують фігурки рибок, зроблені способом орігамі. Далі підготовлені деталі так само наклеюють на альбомний аркуш.
Рибки в акваріумі з тканини
Аплікації з тканиною ведуться в старших групах дитсадка або в початковій школі, так як робота з тканиною буває не посильна молодшим хлопцям. Для малюків, якщо і ведеться робота з тканиною, готується готовий набір деталей вирізаних з тканини, який згодом дитина самостійно наклеює на папір. Для виготовлення акваріума з рибками насамперед потрібно підготувати шаблони деталей рибки, які вирізають з картону. Далі необхідно підібрати матеріал. Можна використовувати тканину різної щільності (бавовна, шовк, трикотаж, фетр). Для води в акваріумі зазвичай береться однотонна тканина блакитного або синього кольору і вирізається. Для деталей рибки можна підібрати як однотонну тканину різних кольорів, так і тканина з різними принтами. Всі підготовлені деталі хлопці самостійно клеять на папір, формуючи свою унікальну рибку.
Об’ємна аплікація з підручних матеріалів
Для виготовлення рибок з підручних матеріалів необхідно дуже добре підготуватися:
- Для початок потрібно підготувати шаблон рибки на альбомному аркуші. Для цього дорослий чи дитина малює рибку на аркуші паперу, промальовуючи окремі елементи: тіло, голову, хвіст, плавники. Для більш акуратною промальовування можна скористатися готовими каталогами із зображенням риб з красивими довгими хвостами для розфарбовування представлених в інтернеті.
- Далі підготувати матеріал: горох, гречку, рис, кольоровий папір і черепашки.
- На альбомному аркуші потрібно позначити зону води: акваріум або просто водний простір і обклеїти кольоровим папером блакитного або синього кольору, можна вирізати окремі хвилі.
- Далі необхідно намазати клеєм рику, найбільш відповідний даному випадку клей ПВА.
- Наступним етапом формується рибка з використанням різних круп. Тіло можна виконати з гороху жовтого кольору, потрібно акуратно насипати горох, не залишаючи пустот. Зону голови можна позначити білими рисовими крупинками. Око зробити з темної гречки. Плавці зробити зі змішаної крупи білої рисової і коричневою гречаної, чергуючи смужки. Голову рибки можна прикрасити короною з кольорового паперу.
- Доповнити картину можна черепашками, які приклеюються на зони води і водоростями, вирізаними з зеленого паперу.
Заняття аплікацією тільки на перший погляд здаються простими й нескладними в роботі. Але для якісного виконання необхідно ретельно опрацювати ідею виконання: вибрати матеріал відповідно до вікових навичкам дитини, підготувати набір інструментів для майстерного виконання виставкової роботи: клей, пензлики, ножиці та ін Але найголовніше: необхідно зацікавити і залучити дитину в процес самостійної творчості.
Фото ідеї дитячих аплікацій рибок