Як починати знайомство дитини з живою природою

Методики вивчення назв і характеристик тварин: як познайомити дитини з живою природою. Правила навчання.

Світ тварин досить цікавий дітям. Почати його вивчення можна вже з одного року, щоб до вступу в дитячий сад дитина знав назви звірів і їх основні характеристики – розміри, забарвлення, звуки, які вони видають. Допомогти в навчанні можуть різні види рукоділля, в тому числі і аплікації для дітей.

Правила навчання

Мозок людини влаштований таким чином, що сприймає за еталон перше, що він побачив. Тому починати вивчення тварин краще з реалістичних видів. Не потрібно при знайомстві з мишею показувати дитині зображення Міккі Мауса, адже справжні гризуни виглядають не так.

Всіх досліджуваних тварин краще поділити на групи. Першими рекомендується вивчати домашніх улюбленців – собак, кішок, гризунів, рибок, папуг. Дитина наочно зможе їх розглянути і запам’ятати всі особливості.

Далі можна вивчати сільськогосподарських тварин – велику і дрібну рогату худобу, коней, птицю. Якщо є можливість, їх також можна наочно показати дітям. Для огляду диких і екзотичних звірів можна разом з дитиною відвідати зоопарк, океанаріум.

Використання картинок зі звірами

Діти краще сприймають зорову інформацію. Тому вчити тварин можна за картками з їх зображеннями. Можна придбати вже готові матеріали або зробити їх самостійно – намалювати, створити аплікації.

Щоб уникнути плутанини, звірів краще розділити по групах. Можна класифікувати по місцях їх проживання – лісові, пустельні, водні. Дитині буде цікаво вивчати тварин за їх забарвленню (наприклад, руді – білки, леви, лисиці). Сортувати можна також і за алфавітом (наприклад, на букву “К” – кіт, кішка, курка).

Роль творчості в навчанні

Після вивчення назв тварин можна провести з дитиною заняття на закріплення. У цьому допоможуть заняття творчістю. Додатково вони сприяють розвитку дрібної моторики рук дитини і його фантазії.

Один з варіантів творчих занять – аплікації. Для створення виробів своїми руками знадобляться ножиці, картон, кольоровий папір і клей. Можна заздалегідь з кольорового паперу вирізати елементи для майбутніх зображень тварин – геометричні фігури, що імітують різні деталі їх тіла (овали для тулуба, прямокутники для лап, круги для мордочок).

На картоні потрібно написати назви тварин або намалювати їх контури, а дитина викладе їх з підготовлених заздалегідь кольорових елементів. Вуса, очі та інші дрібні деталі він зможе домалювати фломастерами.

Можна також зробити аплікацію з пластиліну. Для цього знадобляться картон, пластмасовий ніж, дошка для ліплення, пластилін. На картоні потрібно намалювати контури тварини. Потім дитина раскатает пластилін відповідних відтінків, виріже з нього деталі звіра і викладе їх по контуру.

Діти у віці 3-4 років можуть під наглядом батьків зробити іграшки для новорічної ялинки. Для цього можна використати кольоровий картон або фетр. Можна зробити круглі мордочки символу наступаючого року. Для цього з фетру або картону потрібно вирізати всі необхідні елементи (мордочку, вуха, щоки, ніс, очі) і по черзі склеїти їх. Потім у верхній частині прорізати маленький отвір і протягнути через нього щільну нитка. Готову іграшку можна вішати на ялинку або створити з декількох виробів гірлянду для прикраси дитячої кімнати.

Діти у віці 4-6 років можуть спробувати зробити орігамі у вигляді тварин. Для цього знадобиться лише щільний кольоровий папір. Батьки покажуть дитині, як скласти з листа лебедя, жабу, журавля. А діти покроково можуть повторювати всі рухи, щоб зробити фігурку тварини.

Діти можуть працювати не тільки з папером і пластиліном. Для створення фігурок тварин можна використовувати сизаль – природний рослинний матеріал у вигляді жорстких волокон. Для цього знадобляться картон, фольга, клей і сизаль.

З картону виріжте заготовки – два дзеркальних контуру тварини. З фольги необхідно сформувати округлі елементи тіла тварини (тулуб, голову) і приклеїти їх до заготовок. Дві деталі з фольгою потрібно з’єднати з допомогою клею, проклавши між ними шар паперу або фольги так, щоб вийшла фігурка звіра. Так як фольга – піддатливий матеріал, з неї можна сформувати тварина у будь-якій позі.

Потім дитині потрібно буде вибрати сизаль відповідного кольору. Якщо він хоче зробити білочку, то йому потрібні помаранчеві волокна, для кролика можна взяти білі, сірі або чорні. Матеріал нарізають на короткі шматочки і приклеюють його до заготовленої фігурі, імітуючи шерсть тварини. На вухах, животі і лапах можна використовувати білий сизаль. З пучка волокон можна зробити хвіст, пензлики на вухах, вуса. Очі і ніс краще виготовити з паперу або намистин.

Вивчення звуків природи

Діти повинні розрізняти не тільки зовнішній вигляд тварин, але і звуки, які вони видають. Маленькій дитині простіше озвучити звіра, а не назвати його.

Але при вивченні тварин важливо пам’ятати, що насправді звірі видають трохи не ті звуки, якими “нагородив” їхня людина. Наприклад, гепарди можуть щебетати, як птахи. А слони можуть не тільки сурмити хоботом, але і гарчати.

Вивчення і в цьому випадку краще почати з домашніх вихованців. Діти зможуть послухати, як нявкає і муркоче кішка, як гавкає собака, воркочет папуга. Після цього можна перейти до сільськогосподарським тваринам. Дитина може послухати, як мукає корова, свиня рохкає і ірже кінь. Для вивчення диких звірів знову можна відвідати зоопарк або просто подивитися з дітьми документальний фільм. Потім можна розповісти, які звуки присвоїв кожній тварині людина.

Ігри для швидкого запам’ятовування тварин

Діти краще запам’ятовують інформацію під час гри. Це можна застосувати і до вивчення тварин. Є кілька ігор, які допоможуть запам’ятати особливості різних звірів.

Перший варіант – “Хто що говорить?” Батьки можуть називати тварин по черзі, а дитина повинна сказати, які звуки вони вимовляють. Діти можуть відтворити ці звуки вголос.

Друга гра – “Хто що їсть?” Для неї знадобляться картки з зображенням звірів та корми для них. Наприклад, для собаки краще намалювати кістка, для коня – сіно, для курки – зерно. Картки потрібно розкласти в дві стопки. Спочатку дитина витягне картку з твариною, потім обере для нього підходящу з кормом.

Ще одна гра – “Збери сім’ю”. Діти повинні розуміти, що у тварин самці і самки виглядають по-різному. Для цієї гри потрібно підготувати картки з зображеннями самок, самців і дитинчат тварин. Можна розкласти їх у три відповідні стопки. Дитина повинен буде вибрати по три картки для кожної сім’ї.

Ще одна цікава гра для дитини – “Де живе звір?” Для неї потрібні картки з зображеннями тварин і відповідних місць проживання для них. Наприклад, для собак це буда, для коней – стайня, для корови – корівник. Дитина спочатку повинен витягнути картку з твариною, а потім вибрати для нього відповідний “будиночок”.

Цікавим варіантом стане гра “Лапи, вуса і хвости”. З кольорового картону потрібно вирізати елементи різних тварин і птахів – хобот слона, хвіст лисиці, шию жирафа, лапи папугу. Дитина повинна розповісти, якому звіру належить кожна деталь.