Речі пов’язані з філейної техніки мають особливо гарний ексклюзивний вигляд! Все про филейное в’язання гачком – особливості техніки, корисні поради, опис схем і покрокових майстер-класи! Филейное в’язання виконується гачком. Основою служить сітка з стовпчиків з накидом, чередуемых з ланцюжками з повітряних петель. На сітці формується візерунок, що нагадує филейно-гипюрную вишивку. В’язання в філейної техніці вважається простим заняттям, але результати дивують своєю оригінальністю та імітацією мережива. Подібним способом створюють мереживні серветки, скатертини, штори, жилети, блузи, топи і інші предмети декору та одягу.
Пряжа та інструменти
Для роботи в філейної техніці використовують пряжу з бавовняним складом: нитка «Сніжинка» Кіровського прядильного комбінату, «Мак», «Троянда», «Ірис» фабрики Gamma. Розмір гачка підбирається в залежності від товщини нитки. В більшості своїй в хід йдуть гачки розмірів 0.2, 0.5, 0.8, 1.
Основи техніки філейної в’язання
В основі даного типу плетіння знаходиться спеціальним чином сплетена сітка. За допомогою чергування різних прийомів, на ній формується візерунок. Майстрині навчилися гармонійно вплітати у візерунок об’ємні елементи:
- шишечки;
- арки, мережива;
- кисті;
- бахрома та інші.
Ділянки полотна, виконані з філейної техніці, часто включають в основний виріб, поєднуючи з іншими видами шиття і в’язання. У результаті виходить оригінальний предмет одягу або декору. Завдяки великій кількості сайтів в інтернеті, присвячених рукоділлю, можна надихнутися опублікованими фото речей і втілити в життя свою ідею, створити справжній шедевр. До того ж, дана різновид творчості вважається бюджетною, бавовняна пряжа коштує не більше 200 рублів за моток, довжина нитки в якому досягає 400 метрів. Основні елементи необхідні для «филейки»:
- повітряна петля;
- стовпчик з накидом (ССН).
Філейна сітка. Варіант 1
Даний вид сітки вважається основою “филейки”. З неї починається будь-класичне виріб, будь то серветка, скатертина, річна майка або шкарпетки з ажурною текстурою. Майстер-клас:
- Набрати розрахункове число петель в ланцюжок.
- Для підйому зробити 3 ВП.
- В’язати у зворотному напрямку в наступну петлю від підйому, потім 1 ССН, 1 ВП і так до кінця ряду.
- У наступному ряду зробити три петлі підйому, над кожним елементів нижнього ряду в’язати такий же. Над ССН повторити ССН, над ВП – стільки ж ВП.
Філейна сітка. Варіант 2
Даний вид сітки так само вважається традиційною, відрізняється від першого виду більш рідким розташуванням перегородок з ССН. Це дозволяє робити виріб з просторою ажурною фактурою. Підходить для в’язання літніх топів, ошатних суконь, святкових скатертин. Схема:
- Зв’язати ланцюжок з потрібної кількості ВП.
- Виконати три ВП для підйому і дві петельки для арки в наступному ряду.
- Чергувати 1ССН, 2 ВП до кінця.
- У наступному ряду над кожною ланцюжком виконувати таку ж, над ССН – 1 ССН.
Полотно виглядає як численні клітини, розташовані один над одним.
Заповнення сітки візерунком
Для виконання візерунка на сітці можна скористатися схемою, призначеною для вишивки на канві. Канва схожа на «филейку», але її клітини більш дрібні і щільні. Схеми опубліковані у величезній кількості на просторах інтернету, на сайтах з рукодільну тематикою. Прості схеми під силу розробити і самостійно. Для цього потрібно взяти зошит у клітинку і, зафарбовуючи квадратики, намалювати фігуру (коло, серце, овал, зірочка). Активні користувачі офісними програмами можуть створити схему будь-якої складності на комп’ютері, розфарбовуючи майбутній малюнок в задані кольори. Заповнення порожніх комірок відбувається за допомогою стовпчиків з накидом. Їх провязывают за кожну петлю, наявну в основі клітини. Це означає, що гачок потрібно вставляти не в саму петлицю, а захоплювати нижню послідовність з повітряних петель. У такому варіанті виконання полотно виглядає більш акуратним і рівним.
Фігурна сітка
Набагато цікавіше виглядає філейна сітка, у якої клітина представлена не рівними сторонами, а похилими арками. Техніка виконання складніша, ніж в традиційному варіанті, але на виробі виглядає цікаво. Майстер-клас:
- Набрати ланцюжок з ВП.
- Зробити 3 ВП для піднесення, 3 ВП, ССН, повторювати послідовність до завершення ряду.
- В наступному ряді виконати 3 ВП підйому, 5 ВП між ССН у попередній лінії.
Важливо пам’ятати, що число петель в початковій ланцюжку для конкретного виробу, може відрізнятися від схеми. В даному випадку потрібно зв’язати зразок з обраної пряжі, і провести розрахунок петель. Кількість повітряних петель в ланцюжку має ділитися на три плюс одна початкова петля для першого ССН.
Правила «филейки»
Незважаючи на зовнішню простоту філейної в’язання, у нього є певні правила, які дозволяють виконати імітацію мереживного полотна. Вони виглядають так:
- Якщо процес починається з порожній клітини, то пару ВП потрібно провязать додатково ввести гачок у третю ВП.
- Якщо на початку ряду знаходиться заповнена клітинка, ССН робити в п’ятий елемент.
Щоб легше освоїти дані правила, потрібно орієнтуватися на попередній ряд – якщо внизу арки, то зверху буде заповнена осередок і навпаки.
Правила збавляння
На «филейке» часто в’яжуть предмети одягу. Деталі, наприклад, літньої майки не виглядають прямокутним полотном. У проймах необхідно робити убавки, щоб модель добре сиділа на тілі. Зменшення виробляють анулюванням цілої клітини. Убавки роблять наступним чином:
- Якщо в основі клітини три СП, то на початку лінії замість них в’яжуть три сполучних стовпчика уздовж ланцюжка до наступної клітини.
- В кінці ряду просто не провязывают одну клітку, починаючи наступний ряд з передостаннього елемента.
Правила додавання
Для збільшення розміром полотна по його краях виконують додавання. Надбавки можна робити у вигляді однієї, двох і більше клітин, в залежності від вимог до форми виробу. Порядок надбавки:
- На початку ряду виконати ланцюжок, в якій число повітряних петельок вистачить на виконання стінки, даху клітини.
- З допомогою ССН замкнути елемент у петлю попереднього ряду, у якому знаходиться ССН.
Якщо подовжити полотно потрібно за допомогою заповненої клітинки, тоді в кожну з її складових петель потрібно в’язати ССН.
Об’ємне в’язання по філейної сітки
«Филейка» відрізняється т інших технік в’язання тим, що дозволяє надати виробу ефект 3D. Це можливо завдяки провязыванию по чотири ССН під кожну сторону сітки. В результаті виходять хвилі, що обрамляють сітку в різних напрямках, формуючи оригінальний об’ємний візерунок або просто заповнюючи полотно. Особливо цікаво виглядають фантазійні орнаменти, виконані пряжею різних кольорів. Для реалізації творчих ідей, умільці використовують квіткові мотиви, зигзаги в грецькому стилі, геометричні фігури. Для плетіння сітчастої основи не беруть бавовняну тонку нитку, а товсту міцну пряжу. Адже вона буде тримати багато в’язаних рюшек, які в сукупності дають важкий обсяг. В’язання в філейної техніці вважається легким, але вимагає певних навичок акуратного виконання елементів. В результаті роботи виходять дивовижні вироби, що імітують мережива. Деталі, виконані “филейкой”, прикрашають скатертини, комірці і рукава блузок, можуть зустрічатися в дитячих пледах, декоративних предметах.
Фото приклади речей пов’язаних з філейної техніки