Технологія сухого валяння дозволяє створити душевні вироби. Все про вироби з вовни своїми руками – особливості роботи з матеріалом, опису техніки, прості майстер-класи та фото ідеї! Технологія валяння з непряденої вовни, або фелтінг, дозволяє створювати ексклюзивні вироби власними руками. Спектр виробів, які можна виготовити таким способом, дуже великий:
- іграшки;
- одяг;
- взуття;
- головні убори;
- сумки;
- прикраси.
Використання непряденої вовни для виготовлення одягу, взуття, шапок і господарської начиння відомо давно. Сьогодні таке рукоділля переживає небачену популярність. Освоївши техніку валяння, рукодільниця зможе не тільки прикрасити свій гардероб і будинок, але і отримати другу професію, яка принесе істотний надбавок до бюджету. Валяні речі, виготовлені ручним способом, користуються у сучасних модниць великою популярністю.
Фелтінг: особливості технології та види валяння
Валяння непряденої вовни ґрунтується на тому, що пишні волокна збиваються в щільний матеріал завдяки особливій техніці їх обробки. Відомо два види валяння: сухе і мокре. За допомогою сухо обробки волокон вовни створюються об’ємні вироби.
Сухе валяння
Таку техніку умільці використовують для виготовлення неймовірно милих інтер’єрних іграшок і прикрас. Для роботи майстрині використовують спеціальні набори голок. Суху шерсть звалюють з допомогою спеціальних голок з щербинами, розклавши її на губку або щітку. Це досить простий спосіб валяння об’ємних виробів з вовни, який дозволяє скоригувати розмір і форму заготовки простим додаванням потрібної кількості вихідної сировини. Додану шерсть просто набивають в потрібному місці голкою для створення В ході техніки сухого валяння спочатку використовуються товсті голки. По мірі ущільнення заготовки майстер переходить на більш тонкі інструменти. Під час валяння голка в руках завжди знаходиться перпендикулярно вовняної заготівлі. Вбиваючи голку з щербинами рукою в вовняний клубок, майстер перетворює поступово шерсть в товстий грудку повсті.
Мокре валяння
Ця техніка використовується для створення тонкого повсті, що має характеристики щільних тканих матеріалів. Спочатку шерсть змочують мильним розчином, а потім починають клеїти руками. Основні етапи мокрого валяння складаються з наступних кроків:
- готується мильний розчин з гарячої води і наструганного господарського мила, який повинен настоятися протягом 2-х годин;
- на робочому столі стелитися клейонка, на неї кладеться марля;
- на марлю кладеться вовна, яку змочують водою. Сировина може бути однотонним або різнокольорові. В останньому випадку перед змочуванням матеріалу слід правильно розкласти кольори на основі;
- підготовлену шерсть змочують мильним розчином, закривши шерсть стеком або капроном;
- видаливши надлишок мильного розчину з заготівлі, можна приступати до валянню руками: розтирати та утрамбовувати вовняну заготівлю, поки вона не стане однорідною і тонкою.
Змішана техніка валяння
Майстрині використовують в роботі нерідко відразу дві техніки, коли потрібно зробити плоскі та об’ємні деталі з повсті для виробу. Так зазвичай виготовляють іграшки, сумки, брошки або намисто.
Інструменти і матеріал для роботи
Інструменти зазвичай використовуються при сухому валяння, в техніці мокрого фельтинга повсть виготовляють з вовни руками. Можна придбати спеціальний набір для валяння, в який входять:
- голки з зазубрнами різних розмірів;
- підкладка;
- фальцювальна машина.
В якості підкладки можна використовувати губку або поролон.
Сировиною для валяння служать найчастіше волокна овечої, кролячої, козячої вовни, а також волокна віскози і шовку, які можуть бути пофарбованими або мати природний колір.
Майстер-класи сухого валяння
Освоїти техніку сухого валяння можна на вовняної іграшці. Майстер-клас по виготовленню веселій овечки принесе велике задоволення від виконаної роботи і дозволить власними руками виготовити ось такий милий сувенір: Для роботи потрібно взяти:
- непрядену вовну сірого або білого, коричневого, оранжевого, блакитного кольору;
- намистинки для очей;
- голки для валяння;
- швейну голку;
- нитки;
- ножиці;
- пряжу оранжевого або блакитного кольору;
- в’язальні спиці;
- підкладку для валяння.
Опис роботи: З сірої або білої вовни потрібно скачати валик в формі літери Г і включити його з допомогою голки. Це буде заготівля голови овечки. До заготівлі голови з бока додати рівну кількість вовни та включити щоки овечкам. В швейну голку всилити нитку, ввести голку через шию вивести в місці очі. Нанизати бусинку пришити одне око. Потім повторити операцію з другої бусинкою. Голку вивести в районі шиї і зробити міцний прихований вузол. На мордочці овечки вибити голкою рот і ніс, а потім намалювати їх простим олівцем по створеним поглибленням і знову пробити в місцях тонування для закріплення фарбування. Потім згорнути з вовни валик в формі краплі і включити голками тіло іграшки. Включити лапки, не закінчуючи їх кінчик. Шерсть повинна бути розпущеною на кінці лапок. Таким же спосіб включити ніжки. Сформувати з коричневої вовни подобу валянок і включити спочатку толстой, а потім тонкою голкою. Привалять їх до ніжок іграшки з боку незакінченого кінця. Коли ніжки у валянках будуть готові, привалять їх голкою до тулуба. Накласти трохи вовни в район животика і стегон на тулуб і привалять. Зробити за аналогією виготовлення ніжок ручки і рукавиці з кольорової вовни, які потім привалять до ручок. Голову прикріпити до тулуба за допомогою валяння та швейної голки. Зробити невеликі трикутні вушка з вовни для голови іграшки, залишивши розпушений низ. Після прикріпити голкою для фельтинга обидва вуха до голови. Зв’язати тонких спицях маленький шарф оранжевого або блакитного кольору і прикрасити їм овечку.
Намисто з вовни в техніці комбінованого валяння
Цікаву прикрасу зможе зробити навіть починаюча рукодільниця, використовуючи просту техніку. Для роботи потрібно підготувати:
- непрядену вовну відповідного кольору;
- невеликі мотки пряжі світлого відтінку;
- мильний розчин;
- шнурок для бус;
- швейну товсту голку з широким вушком;
- валяльную голку №38;
- махровий рушник.
Хід роботи: Спочатку потрібно змотати з пряжі невеликі клубочки потрібного розміру, кількість яких визначається довільно, в залежності від довжини бус. Обернути клубочки шерстю так, щоб не з’являлося залисин. Акуратно привалять кожну намистину по всій площі голкою, після чого змочити по черзі в мильному розчині і розкачати в руках до тих пір, поки поверхня вовни не стане щільною. В цей час намистини потрібно регулярно змочувати гарячою водою. Всі намистинки обробляють так, поки вони не стануть досить твердими. Потім заготовки для прикраси потрібно добре промити під проточною водою, обсушити рушником і висушити на батареї. У велику голку просовується декоративний шнурок, на який потім нанизуються намистинки. З кожного кінця прикраси слід прикріпити невеликий замок, який можна купити в магазині швейної фурнітури. Освоївши виготовлення простих виробів з допомогою валяння, можна переходити до більш складним поробок з непряденої вовни. Робота принесе майстрині насолоду. Помічено, чим більше робиться виробів в техніці валяння, тим активніше працює творче начало майстра. Вироби в техніці валяння ручної роботи прикрасять будинок і стануть відмінним подарунком для близьких.
Фото ідеї виробів з вовни