Два рочки чудовий вік для початку заняття рукоделиям. Все про створення поробок для дитини 2 років своїми руками – майстер-класи, фото ідеї, поради! Багатьом батькам здається, що їх дворічний малюк, займаючись чимось, пов’язаним з рукоділлям, абсолютно нездатний спокійно всидіти навіть 10 хвилин. Але це більше оману, адже якщо задуматися або скористатися допомогою інтернету, можна знайти величезний список варіантів виробів для дитини 2 років. Варто тільки почати, а далі, на подив багатьох, фантазія розіграється як у мами з татом, так і ух чада. Тому вперед – вивчаємо, надихаємося, готуємося і майструємо!
Чому цим потрібно займатися і в чому користь
Рукоділля дуже важливий напрямок у загальному розвитку дитини, тому що кремі невеликого безладу, до цього заняття маса позитивних моментів, а саме:
- Розвиток дрібної моторики рук, творчих здібностей, уміння висловлювати свою думку й ініціативу;
- Тренування пам’яті;
- Навчання роботи з різними матеріалами;
- Різноманітні тактильні відчуття;
- Знайомство або закріплення вже знайомих форм, геометричних фігур і квітів;
- Спільне проведення часу з батьками;
- Концентрація уваги;
- Можливість відволіктися від гаджетів і зайнятися цікавою справою.
Це лише мала частина переваг подібних занять, а головне – вік не має значення, хоча ні – чим раніше, тим краще, і, якщо дитині вже більше півтора років, можна сміливо братися за аплікації і малювання. Просто слід підібрати те, що буде цікаво саме йому.
Робоча зона і матеріали
Хаос, розмальовані шпалери, меблі і, природно додаткове прибирання – це перше, що виникає в голові кожного з батьків при словосполученні «дитяча творчість». Але не все так страшно як здається, весь секрет в тому, що підготовка до процесу і прибирання після заняття, повинні проходити разом з дитиною, причому починаючи з першого ж разу, тоді вже через кілька подібних занять, маляті навіть нагадувати не доведеться – сам все розкладе по місцях.
- Отже, перше – створити такі «місця», де повинні зберігатися робочі матеріали і інструменти.
- Друге – вибрати місце для творчості – добре освітлена кімната і столик, якщо майбутній художник віддає перевагу підлога, ліжко або крісло – нехай буде і так, але їх попередньо потрібно застелити, щоб уникнути дрібних неприємностей у вигляді пролитої фарби і клею.
- Третє – спеціальний одяг, буде дуже добре якщо малюк відразу звикне до того, що потрібно переодягнутися або накинути хоча б який-небудь фартух, щоб випадково не зіпсувати свій одяг.
- І останнє – підготувати необхідні матеріали:
- Інструменти (ножиці, олівець, пензель);
- Матеріали (картон, папір, ватні диски, вата, нитки, фарби, пластилін, клей).
Крім цього, викладачам майстер-класу – мамі чи татові, потрібно запастися терпінням, тому що дитина буде робити все повільно, неакуратно і не зовсім так як хотілося б. Тут можна показати і розповісти, як треба, можна трохи допомогти, але більшу частину роботи слід довірити дитині. А щоб з цим не виникло проблем, вироби повинні відповідати її віку.
Прості варіанти спільних виробів
Перший раз варто віддати перевагу найпростішим робіт. Якщо видно, що дитина швидко і легко впорався із завданням, або у нього взагалі не викликало інтерес, що мало ймовірно, так як дітям подобатися все фарбувати, клеїти, рвати, то варто перейти до більш складним виробам. Все по порядку: спочатку можна ознайомитися з варіантами виробів (аплікація, малювання, вироби з пластиліну та інших підручних засобів), а далі вже можна вибирати рівень складності – від простого до складного, за мірками дворічної дитини.
Аплікація
Одне з найпростіших і доступних завдань – аплікації. Все що для цього потрібно це аркуш-основа, кольоровий папір, клей, ножиці і трохи фантазії. Якщо цей урок стане першим у житті малюка, і він ще не знайомий із засобами, якими потрібно при цьому користуватися, слід відразу ж сказати, що це, як працює і чого можна очікувати в результаті. Кожен вид діяльності може складатися з декількох рівнів складності, у даному випадку це:
- Приклеювання фігур в хаотичному порядку;
- Поклейка форм на задану тематику;
- Багатошарові аплікації.
Хаотичне приклеювання фігур на основу
Маленька дитина охоче візьметься за таку справу, адже тут немає правил і обмежень, а мета – ознайомлення дитя з клеєм і папером, прояв його кмітливості, логіки та розвиток дрібної моторики. В якості основних ідей можуть виступити геометричні фігури різних розмірів і кольорів, які потрібно розмістити на білому тлі. Природно їх попередньо вирізають батьки, а можна відставити ножиці в бік і разом з юним учнем порвати на дрібні шматочки папір, а далі розклеїти побажанням.
Аплікація на задану тематику
Чудове заняття, яке може стати не тільки звичайної виробом, але і грою, так як виконуючи картинку можна її обіграти, вигадуючи сюжет або використовувати вже відому казку. В якості основних ідей стануть картинки з новорічною та зимовою тематикою – на картон приклеїти ялинку, а дитина повинна на свій розсуд прикрасити її формами новорічних іграшок, або на аркуші темного фону зобразити білого сніговика і сніжинки, використовуючи підготовлені фігурки. Ялинку можна замінити шаблоном іншого дерева і прикрасити його кольоровими яблуками, а якщо є бажання можна завершити картину доповнивши її сонечком, хмаринками і травичкою. Перед тим виконувати завдання, варто пояснити дитині що від нього вимагається, і як приблизно має виглядати його майстерність в кінці. Для цього можна показати подібне фото або викласти фігурки самостійно, не приклеюючи їх, потім все розібрати і довірити виконання крихітці.
Багатошарові аплікації
Суть схожа з попереднім уроком, але різниця в тому, що, виконуючи картину потрібно використовувати такі елементи:
- Равлик – вирізати кілька кружечків різних розмірів і наклеїти їх один на одного, створюючи таким чином завитки на черепашці;
- Порося – на основі закріпити один великий круг, а на нього накладати голову, рильце, вушка і оченята;
- Розочка – кілька деталей накладати одна на іншу, створюючи пишний квітка.
Малювання та розфарбовування
Малювання – не менш захоплююче і корисне заняття. Для роботи знадобиться листок, вода, пензлик і фарби (гуаш). Щоб зацікавити малюка, для його віку достатньо буде двох технік – малювання пальчиками і з допомогою пензлика.
Пальчикові картини
Все просто – пальчик або долоньку змочити у фарбу і зробити відбиток на аркуші. Малюнки можна виконувати абсолютно різні – від простих слідів рук, до більш складного зображення з конкретною сюжетною лінією або абстракцією:
- Рукавички – відбиток долоньок;
- Кульбаба – до намальованому стеблинці пальчиком додати білий пушок;
- Акваріум – заповнити ємність синьою водою і кольоровими рибками, природно виконуючи всі пальчиками.
Розфарбування малюнка з допомогою пензлика
Хороший варіант, для того щоб захопитися разом з дитиною більше ніж на пів години. В якості основи для роботи буде лист із заздалегідь підготовленим зображенням – малюк повинен надати йому кольорів. Звичайно ж краще почати з елементарних малюнків, на яких можна намалювати: світлофор, сонячне небо, ромашку і так далі. Такі уроки сприяють розвитку концентрації, посидючості і мислення.
Вироби з пластиліну
Багато, ще зі свого дитинства знають, пластилін – це не тільки матеріал для роботи сидячи за столом, але й повноцінна іграшка. Напевно, немає таких дітей, які не гралися б фігурками тварин і машинок, виконаних з пластиліну. Але дворічним хлопцям це ще важко робити, тому для них своя, вікова добірка:
- Хмаринка і дощик – на листочку, у вигляді хмаринки розім’яти пластилін, багато дрібно горошин – це дощ, який виконується шляхом натискання пальцем і протягування вниз, надаючи форму краплі;
- Кольорова гусениця – пластилінові кульки приліпити у вигляді гусениці;
- Сніговик – на плоскій основі з кульок різного розміру, зліпити сніговика, можна додати сніжинки, виконуючи їх у техніці «крапельки» з композиції «Хмаринка і дощик». Мама може допомогти зробити гудзички і оченята сніговикові.
Оригінальні ідеї з підручних засобів
Крім податливого пластиліну в хід можуть піти крупи, нитки і ватяні диски.
Крупа
Для виконання такої техніки знадобиться картон, клей, олівець і будь-які крупи. Так можна виконати, наприклад, ведмедика – намалювати тваринку, обмазавши всього клеєм і присипавши будь крупою. У такій техніці все зайве буде обсипатись, а залишиться лише рельєфний ведмежа. Мама може проявити фантазію і виконати контури фігури в іншому кольорі або внести додаткові деталі. Дуже забавно буде виглядати кучерявий баранець, якщо його шубку зробити з дрібних макаронів, або інші тварини, тут обмежень і строгих правил немає, можна зображати все що завгодно.
Нитки
Суть роботи така ж як з крупами, але з використанням ниток. Вони підійдуть для виконання голочок їжачку, пір’їнки пташкам, волосся у дівчинки, трави та іншого.
Ватні диску
Аплікації з ватяними дисками, теж не дуже вимогливі, та й вони приємні на дотик, що створить прекрасний контраст у порівнянні з роботами, виконаними з допомогою гречки або інших круп. В якості прикладів для виробів з дисками можуть бути той же сніговик, гусениця, кучугури снігу або зайчик. Якщо виріб скомбінувати з іншими матеріалами, наприклад, пластиліном, фарбами та кольоровим папером, то можна буде в результаті отримати вже ціле творіння мистецтва. Вся ця робота, крім своїх прямих функцій – зацікавити і сприятливо впливати на розвиток дитини, принесе масу задоволення і емоцій. До того ж похвала, взаємодопомога і спілкування, неймовірно зближують батьків і маляти, дають йому додаткову можливість відчути любов і турботу, але при цьому потрібно залишати трохи свободи і простору своєму чаду, не позбавляючи його можливість самостійно вивчати, виявляти фантазію і вчитися.
Фото ідеї виробів для дворічних дітей