Як правильно почати займатися з дитиною орігамі

З чого почати заняття орігамі. Які прості подарунки з елементами орігамі можна виготовити з дитиною. Як зробити функціональні орігамі, які плавають, літають

Якщо ви вирішили займатися з дитиною мистецтвом орігамі, то налаштуйтеся на тривалу подорож, в ході якого дивовижним чином з одного аркуша паперу будуть з’являтися лисиці, кораблики, дракони, вертушки та ін. Цей дивовижний процес доступного дитині творчості захоплює його. І він сам не помічає, як розвивається моторика рук і легко освоюються такі поняття, як кут, квадрат, діагональ. Дитина навчається зосереджуватися на одному занятті і поступово освоювати більш складні етапи, а це саме по собі є цінним навиком. До того ж він зможе робити своїми руками подарунки. Наприклад, в якості вироби 23 лютого в дитячому садку старша група може виготовити красиву листівку, оригінальних звіряток, паперові квіти або навіть макети танків і човнів. Творчий навик дарування чого-те, що він зробив своїми руками, є для дитини важливим досвідом, який допоможе вперше заявити про себе як про митця. Важливо залишити деяку свободу творчості: нехай малюки самі виберуть композицію подарунка, кольору і т. п. Тоді маленькі винахідники будуть навчатися орігамі з набагато більшою радістю.

Як почати освоювати орігамі з самого простого

Почати краще всього з самого простого. Розглянемо покроково на прикладі фігури “голова собачки”. Спочатку вам знадобиться зробити квадрат зі звичайного прямокутного аркуша. Зігніть аркуш по діагоналі і відріжте частину. Це набагато простіше, ніж заміряти лінійкою. І дитина швидко зможе отримувати квадрати, які необхідні для більшості фігур оригамі. Також вам знадобиться пояснити, що якщо зігнути квадрат по діагоналі, то вийде фігура “трикутник”. Вийшов з квадрата подвійний трикутник зігніть навпіл: так ми дізнаємося, де буде середина мордочки майбутньої собаки. З правої і лівої сторін підстави трикутника загніть вниз ще два міні-трикутника (вуха). А вершину великого трикутника загніть вгору: у вас вийде ще один маленький трикутник (ніс). Тепер намалюйте очі, вуса, ніс. І якщо хочете, розфарбуйте голову собаки, яка вийшла. Найкраще в такі простих орігамі – те, що не треба нічого вимірювати і дотримуватися точність. Як би дитина не загнув “вуха” і “ніс”, все одно вийде мордочка.

Як тільки ви впораєтеся з першими орігамі, переходите до виготовлення простих подарунків з елементами орігамі.

Поясніть дитині, що подарунок – це особлива відповідальність. Це може бути листівка, до якої приклеєний цілий зоопарк тварин-орігамі, з побажанням: “Будь терплячим як слон, мудрими, як змія, хоробрим як тигр” і т. п. Ще один безпрограшний варіант – квіти з орігамі. І найулюбленіший для початківців варіант – гірлянда-змійка. Купуєте 2 рулону фетровому паперу різних кольорів. Відрізаєте від кожного рулону шматочок шириною приблизно 5-8 див. Далі просто приклеюєте початок кожної стрічки перпендикулярно і таким же чином загибаете. Виходить двоколірна весела гармошка: якщо зробити її в мініатюрі, то вона може прикрашати листівки.

Для занять у групі з початківцями можна також вибрати вироби з нескладними елементами орігамі і ДЕНЬ. Листівка – чудовий подарунок від малюків батькам і членам родини. Наприклад, виконайте яскраву листівку “Краб на морі”. Спочатку потрібно розфарбувати аркуш паперу формату А4. Зверху – блакитна лінія (приблизно одна третину аркуша). Посередині – фіолетова або яскраво-синя смуга (трохи більше третини листа), – це море, де буде жити краб, виконаний з елементами техніки орігамі. Внизу – сантиметрова смужка коричневого кольору (піщане дно). Навіть якщо діти намалюють море трохи менше і неба більше, то нічого страшного. Вибирайте для роботи саме такі листівки, в яких не так важливо точно дотримуватися деталі й розміри. Це створить творчу дружню атмосферу. Далі всі деталі (і в техніці орігамі та просто приклеєні) будуть круглі чи напівкруглі. Найкраще вводити геометричні фігури, по одній: так діти простіше запам’ятовують. Ми приклеюємо до “небесної” смужці кругле сонце і домальовували навколо промені. А потім беретесь за головного героя (краба). Знадобиться один великий круг для тулуба і 4 маленьких для клешнею. Всі кола згинаємо навпіл. Важливо пояснити дітям, що згини повинні бути рівними і без заломів. Велике півколо (отриманий з зігнутого кола) ми маємо на кордоні дна моря і рівною поверхнею вгору. Над верхньою лінією малюємо очі; на самому півколі – радісну посмішку. Далі малюємо дві вертикальні лінії вгору (лапи). І над ними приклеюємо по 2 маленьких півкола: виходять здвоєні клешні. Щоб було цікавіше, можна заздалегідь приготувати ще якісь додаткові фігурки: рибок, черепашки, морські зірки, чайок. Нехай діти приклеять їх по своєму смаку. Але самим об’ємним буде головний герой (завдяки техніці орігамі).

Такого роду вироби до 23 Лютого в дитячому саду молодша група цілком може виконати. Не забудьте приготувати трафарет для того, щоб обвести круг. Якщо у когось не виходить акуратно вирізати, приготуйте готові кола, які залишиться тільки зігнути.

Для дітей старшої групи можна підготувати завдання з більш складними елементами. Наприклад, навесні можна виконати кораблик або пароплавчик з непромокального паперу і запустити їх у струмку. Якщо діти вже освоїли основні геометричні фігури, техніку згинання і запам’ятовують порядок дій, то можна поступово перейти до трохи більш складним фігур: пароходику, катамарану і т. п. Якщо на першому етапі фігурки орігамі служать тільки для прикраси, то на наступному вони ще й функціональні. Краще всього проводити заняття циклами: спочатку освоїти різні плаваючі орігамі; потім стрибають, літають, місткі (у вигляді сумочок і коробочок) і так далі. Якщо інтерес не буде втрачено, то можна перейти до більш складних фігур (наприклад, фігурок звірів для пальчикового театру). Але, як правило, для цього створюється вузька група тих, кого орігамі особливо зацікавило.

Вибір між фронтальною та індивідуальною формою навчання навичкам

На початку навчання краще всього чергувати колективні та особисті заняття. Перші дають більше мотивації та інтересу. Другі дозволяють дитині знайти власний стиль і заглибитися в обраний напрям творчості.

Для фронтального формату рекомендується виготовлення найпростіших форм орігамі: журавлика, пароплава, хлопавки, жаби та ін А ось на особистих заняттях можна освоїти щось більш складне, наприклад різновиди квітів, тварин, людей та ін. Деякі особливо складні орігамі краще виготовляти разом з батьками.

Головна перевага особистих занять – можливість додати “чарівництва”, яке сподобається саме цій дитині. Можна і потрібно додати паперовому танку колеса з гудзиків; побризкати туалетною водою паперові квіти; зробити паперового лисенку пластмасові “живі” очі та ін. Не забувайте про розфарбовування, різноманітність текстури паперу і “секретні прийоми” (наприклад, використання обважнювачів для паперових літачків з метою зробити їх політ більш цілеспрямованим). Адже найголовніше при освоєнні техніки орігамі разом з дитиною – навчити його радості творчості і втягнути в цей процес.