Епоксидна смола відмінний матеріал для створення виробів в домашніх умовах. Все про створення виробів з епоксидної смоли своїми руками – робота з матеріалом, інструкції, фото ідеї! Епоксидна смола являє собою синтетична речовина, отримане на основі олігомерів. Під дією полиаминовых домішок (затверджувачів) вона здатна утворювати міцні полімери, які стійкі до агресивного впливу зовнішніх факторів. У промисловості епоксидна смола входить до складу різних видів клею, лаків, пластоцементов та інших технічних розчинів. У творчій діяльності для неї теж знайшлося застосування. З епоксидки роблять сувеніри, біжутерію, предмети декору.
Властивості епоксидної смоли
Майстрині навчилися виготовляти з епоксидної смоли прикраси, кулони, підвіски, декоративні вироби, використовуючи її унікальні властивості:
- висока міцність;
- зносостійка;
- абсолютна прозорість;
- безпечна;
- володіє відмінною гідроізоляцією.
Не варто плутати епоксидку з однойменною клеєм. Він не призначений для творчості, адже в його складі крім смоли присутні розчинник, пластифікуючі речовина, наповнювач. Порівняно з клеєм смола має виграшні переваги:
- швидко застигає, причому цей процес можна контролювати і прискорювати;
- властивість чистої прозорості не порушується протягом всього строку служби виробу;
- пластичність, податливість в обробці;
- можливість створити виріб будь-якої форми;
- зміна консистенції за допомогою різній пропорції затверджувача.
Епоксидну смолу, придатну для творчості, можна придбати в магазинах рукодільних товарів.
Основи безпечної роботи
Хоч у назві речовини є слово «смола», натуральних компонентів в ньому немає. При контакті з епоксидкою є небезпека постраждати від виділених парів. Тому необхідно дотримувати техніку безпеки:
- працювати в рукавичках;
- одягати респіратор, щоб виключити вдихання парів;
- влаштовувати провітрювання в кімнаті;
- обмежити доступ домочадців до місця, де проходить робочий процес, особливо дітей і тварин;
- не відволікатися протягом роботи.
Щоб не зіпсувати поверхню столу, потрібно підкласти спеціальну дошку або плівку.
Спосіб приготування епоксидної смоли
У продажу представлені спеціальні набори для приготування смоли. Перш ніж приступити до творчої роботи, треба ознайомитись з інструкцією. Особливо якщо це перший досвід скульптури з цього матеріалу.
Зберігати речовини необхідно у віддаленому місці, дотримуючись заходів безпеки.
Для створення робочої субстанції потрібні матеріали:
- купівельна смола;
- затверджувач;
- одноразові шприци;
- мірні ємності;
- дерев’яна паличка для перемішування (підійде зубочистка).
Порядок приготування:
- Відміряти потрібну кількість інгредієнтів шприцом;
- Змішати інгредієнти при температурі +25 градусів в одній ємності;
- Ретельно розмішати суміш дерев’яною паличкою, щоб не було бульбашок повітря;
- Якщо бульбашки залишилися, потрібно розігріти суміш, бульбашки піднімуться на поверхню, їх легко буде вилучити;
- Використовувати суміш для втілення творчої ідеї.
Потрібно пам’ятати важливий момент – якщо суміш готується у пластикових мірних стаканчиках, то для використання в інших цілей вони будуть непридатні. Дані стаканчики потрібно викинути.
Обробка виробів після застигання смоли
Після того, як субстанція застигне, виріб набуває мутнувату, шорстку структуру, і йому потрібно чистова обробка. Новачки щиро вважають, що не впоралися з роботою і виріб не вдалася. Епоксидна смола має гарну еластичність, тому виріб легко перетворити за допомогою наждачного паперу. Під час шліфування слід захистити органи дихання респіратором, а наждачку злегка змочити водою. Це робиться для того, щоб дрібнодисперсні фракції епоксидної пилу не потрапили в повітря і не нашкодили організму.
Вироби з епоксидної смоли
Епоксидка вважається універсальним матеріалом, який широко застосовується в hand-made. З неї створюють як самостійні вироби (статуетки, підвіски, намистини), так і додаткові елементи, які доповнюють композиції. Вироби з епоксидки майструють за допомогою форм для заливки (молдова). Популярними молдами значаться силіконові. Вони дозволяють виготовити не тільки намистини, кулони, але навіть кільця. Молди добре «відпускають» розчин, тому затверділе виріб легко витягується. Переваги силіконових молдова:
- доступні для покупки в будь-якому hand-made магазині за демократичними цінами;
- пластичні;
- не контактують з робочою сумішшю (не злипаються, не склеюються).
В якості декору підходять засушені листочки, квіти, мушлі. Будь об’ємний предмет, застиглий в прозорій смолі, буде асоціюватися з давнім бурштиновим инклюзом. Яким би не був задуманий елемент декору, його потрібно ретельно підготувати – листочки просушити, черепашки знежирити спиртовмісним засобом. Блискітки, паєтки, краплі фарби теж можна використовувати в якості начинки виробу, але в малої пропорції, щоб не порушити концентрацію смоли.
Як заливати смолу в молди?
Всі предмети з епоксидної смоли готуються за допомогою форм для заливки. Є два перевірених способи, в результаті яких виготовлення поробки обходиться без вад. Перший спосіб полягає в тому, що змішаної смолі дають відстоятися півгодини. За цей час інгредієнти проходять всі етапи хімічного процесу, субстанція набуває властивості, придатні для роботи без ймовірності неприємних сюрпризів. У молд кладуть декоративні прикраси, потім тонким струменем повільно заливають суміш. Після застигання виріб легко витягується з форми, поверхня полірується. При даному способі виріб виходить рівним, без бульбашок і вад, але декоративні елементи з’їжджають вниз форми. Якщо по ідеї вони повинні рівномірно розподілятися всередині вироби, то даний спосіб заливки не підходить. Другий спосіб схожий на перший, то проводиться в зворотному порядку. Майстер-клас включає наступні кроки:
- Суміш відстоюється півгодини;
- Спочатку у форму повільно заливається смола тонким струменем;
- Потім в неї занурюються декоративні предмети за допомогою зубочистки.
За допомогою прес-форми можна створювати своїми руками різні вироби, граючи з декоративним наповненням.
Застосування епоксидної смоли
Прикрасами не обмежується спектр можливостей епоксидної смоли. Хоча біжутерію, підвіски, кулони можна зустріти частіше, з епоксидки виготовляють та інші вироби. Наприклад, оригінально виглядають рукояті ножів, обрамлення флеш-накопичувачів, ручок. Досвідчені майстри навчилися робити великі предмети декору з епоксидної смоли і дерева. Неймовірно красиві столи, у яких стільниця декорована епоксидною смолою і імітує воду в середині або по всій довжині поверхні. У деяких моделей стільниця цілком залита епоксидкой, всередині якої знаходяться декоративні листя і квіти. В тематичних блогах, доступних для перегляду в інтернеті, опубліковано багато фото подібної меблів, які дивують талантом майстрів. Смола здатна реалізувати будь-які задуми автора. Деякі вироби виглядають як твори мистецтва – корпусу для кишенькових дзеркал, підвіски, кулони, брелоки. Навіть шарнірні ляльки можна зробити з прозорою епоксидки.
Фото ідеї виробів з епоксидної смоли