Казкова тема у світі рукоділля, відмінно підійде для дітей. Все про створення поробок на тему російських народних казок своїми руками – цікаві майстер-класи з паперу, природних і підручних матеріалів. Безліч фото прикладів та ідей! Знайомство зі світом кожен дитина починає з казок. Тих, які розповіли мама чи батько, дідусь чи бабуся, брат або старша сестра. А коли дитина підросте, то разом з батьками намагається продемонструвати світові своє бачення через вироби і малюнки на тему улюбленої казки. Звичайно, навичок не вистачає. А батьки, при величезній різноманітності видів робіт і матеріалу, просто не знають чому віддати перевагу. Тому треба разом з малюком не поспішаючи освоювати різні техніки виконання, вивчаючи нові і старі опрацьовуючи
Природні матеріали
«З шишки краще всього виходять Ведмедики!»
Шишки – незрівнянний природний матеріал. Крім декоративного, він приносить оздоровчий і розумово-розвиваючий ефект. По-перше, для того, щоб Набрати шишок для виробів – треба сходити в сосновий або ялиновий ліс. Природно, що одну дитину в ліс батьки не відпустять. Ось і виходить сімейний вихід в осінній ліс. А якщо вже вибралися, то треба насолодитися прогулянкою-подихати свіжим, не загазованим повітрям. Це оздоровчий ефект. Розумово-розвиваючий полягає в процесі впливу на кінчики пальців. На них розташовані рецептори, пов’язані з усіма органами в організмі людини. Виходить, що перебираючи шишку пальцями, ми впливаємо позитивно на весь організм. В тому числі і на мозок. Ось яку користь приносять звичайні шишки! Шишки служать основою для багатьох казкових виробів.
- По-перше, вони жорсткі, значить, виріб не буде деформуватися. По-друге, легко фарбуються.
- По-третє, чудово поєднуються один з одним. А також з іншими природними матеріалами-черепашками, жолудями, листям пластиліном.
- Простір для фантазії — величезний. Починаючи від простих ведмедів, лисиць і їжачків, до цілих композицій на лісовій галявині. Тільки ретельно просушіть шишки.
«Листя різні над казками кружляють…»
Вони тонкі. Використовуються більше для аплікації. Але сирі листя для роботи не годяться. Їх необхідно висушити.Часто листя розкладають в альбоми. Так вони сохнуть 2 тижні. Бажання почати роботу величезно?Просто перекладаємо листя папером, склавши стопкою. Цей спосіб дозволяє висушити листя за 3-4 дні. Шукаємо фото або малюнок, необхідний для майбутньої вироби. Мама або тато добре малюють? Вони можуть допомогти малюкові у створенні заготовок для красивої вироби. Створюємо ескіз, підбираючи листя. Листя можна фарбувати. Використовуємо поєднання фарб, надаючи листю новий неповторний, своєрідний відтінок. Краще використовувати прозорий клей. Так не порушиться гармонія колірної гами. Робота висохла? Вставляємо її в рамочку. Фоном робимо кольоровий папір. А можна намалювати. Але на фарбу листя приклеїти гірше. В процесі аплікації з листям фантазія дітей безмежна: Жар-птиця, Золота рибка, курчата, Мудра Сова, ну і, звичайно, Чарівне дерево.
«В морські далі казка нас кличе…»
Після літнього відпочинку на морі будинку, безсумнівно, з’являються черепашки. Потім, природно, вони лежать і пиляться вдома, але рука не піднімається їх викинути. А тут терміново необхідно зробити саморобку дитині в дитячий садок або школу. Ніч на дворі, а він лише згадав. Не переживайте, а краще підійдіть до полиці (скриньки) з черепашками і дістаньте їх. Відсортуйте-чисті окремо, а брудні (з чорним нальотом і залишками молюсків) окремо. Другі закладаємо в киплячу воду, щипцями видаляючи бруд. Потім черепашки поміщаємо на тридцять хвилин у розчин хлору. Потім розкладаємо на чистому рушнику. Чекаємо, коли висохнуть. Черепашки міцний матеріал. До них можна прикріпити за допомогою клею або пластиліну гілочки, листочки, шишки і навіть жолуді. Рівних при створенні морських композицій їм просто немає. Скільки часу нам буде потрібно, щоб зробити з паперу або пластиліну одну латаття для поробки до казки Андерсена «Дюймовочка»? А тут просто вирізається зелений лист з картону, і кріпимо пластиліном незрівнянно-красиву латаття з черепашок. Жаб можна зробити з черепашок. І навіть Золоту рибку. Попередньо беремо клей ПВА і змішуємо з жовтою гуашшю. Фарбуємо черепашки зовні. Чекаємо висихання, а потім склеюємо. Беремо лак з блискітками (зараз у продажу досить великий його асортимент) і, варіюючи відстань, наносимо його на виріб. Якщо є бронзовий порошок, то для додання золотого відтінку, можна використовувати і його. Попередньо покриваємо раковину акриловим лаком, потім посипаємо її порошком. Він прекрасно лягає на поверхню раковини і надає неповторний золотий відтінок. Безбарвним приклеюємо клеєм очі з віями і рибка готова. Черепашки хороші тим, що їх можна використовувати в аплікації. Робота виходить об’ємна і дуже оригінальна. Якщо вдома залишилося ще дуже багато черепашок, то можна віднести до школи і влаштувати майстер-клас з виготовлення виробів на казкові теми з черепашок на уроці технології. Однокласники будуть в захваті. Адже ідей для виробів з черепашок безліч.
Папір і картон
«З чарівних завитків ми створимо казку…»
Оригінальний процес створення виробів «бумагокручением» (з тонких смуг паперу) під назвою квілінг, прийшов з Англії. Так як папір тоді було понад дефіцитним матеріалом, то залишки її не викидалися, а намотувалися на перо. Звідси і пішла назва квілінга-«пташине перо». В основі будь-вироби цієї техніки лежить модуль. А модулі тут різні. Кожен висловлює свою форму. Можуть бути у вигляді краплі, зірки, стрілки, лапки птиці, пелюстки і навіть очі. Для додання виробі додаткового обсягу використовується бахрома. Для цього смужка паперу надрізається з двох сторін, а потім скручується. Техніка виконання різна. У першому випадку ми створюємо форму-контур для майбутньої вироби з смужки паперу такої ж ширини, що і заготівлі – модулі. Потім вона заповнюється всередині. Другий варіант простіший. Ми просто олівцем обкреслюємо контур майбутньої вироби на аркуші, а потім склеюємо модулі один з одним так, щоб вийшов бажаний образ. У процесі роботи використовуються паперові стрічки різних кольорів. Виходить досить оригінально. З допомогою цього методу створюються різні композиції. Від саду з чарівними яблуками і жар-птицею до синього моря з золотою рибкою. Тут можна виготовити хоч усіх персонажів з «Вінні-Пуха». А що стосується бороди Карабаса-Барабаса і блакитних волосся Мальвіни, то тут просто простір для творчості. Хочете спіраллю бороду викласти-будь ласка. А може завитком спробувати? Метод настільки простий і не дорогий, що композиції виготовляються у різних форматах від звичайного альбомного до ватманських листа.
Кличе нас у казкові дали чарівне мистецтво Орігамі
Японське мистецтво складання з паперу настільки прижилося в нашій країні, що навіть малеча в дитячому саду чудово справляються з простими роботами. Для виробів добре брати двосторонній папір. Ілюструвати казку «Колобок» у цій техніці можна чудово. Щоб Колобок не вийшов кутастим, його можна просто зробити круглим, вирізавши з паперу. Для створення виробів до «Казці про царя Салтана» А. С. Пушкіна орігамі теж підійде ідеально. А з елементами квілінгу (море) і аплікації (царівна Лебідь) композиція на будь-якому конкурсі займе призове місце.
З чарівної аплікацією ми в казочку увійдемо
Цей метод використовується скрізь і завжди. Починаємо ми їм працювати ще в дитячому саду і, аж до початкової школи. Так і в середній ланці, коли треба негайно зробити саморобку на конкурс, без нього нам не обійтися. Зрозуміло, що робота 1-класника буде сильно відрізнятися від 7-класника якістю і рівнем виконання. Але казки є казки. Вони вічні. Тому головних персонажів будь-якої казки краще всього робити за допомогою цієї техніки. Так, і можна додатково додати різні декоративні матеріали-паєтки, намистини, пір’я. Знаменитий пролог до «Руслану і Людмилі» також можна виготовити з допомогою аплікації. Кота-аплікацією. Ланцюг сплетемо з колечок. Дуб можна зробити за допомогою квілінгу. А можна і аплікацією, використовуючи папір різних кольорів. Кощій, ступа, Баба-Яга теж вийдуть краще методом аплікації.
Підручні матеріали
З миру по гудзику створюється казка
Вони є вдома у всіх. Якщо зібрати всі старі непотрібні речі, відрізати від них гудзики (краще плоскі), а матеріал пустити на вироби, то всі будуть задоволені. Дитина отримає матеріал для творчості (причому безкоштовний). А мама вільне місце в будинку. Метод роботи з гудзиками нагадує техніку квілінгу. Також створюємо контур-шаблон і заповнюємо його гудзиками. Тут можна використовувати різні діаметри разом. Особливо це стосується оригінального хвоста Півня-героя багатьох російських народних казок. Крону «Диво-дерева» Чуковського теж можна створити за допомогою ґудзиків. Ось тут можна і розгулятися фантазії. Можливо, що й гудзики на ніжках сюди підійдуть. Тоді треба взяти більш сильний клей, або пришити гудзики на картон.
«Хмари-білогриве конячки»
Ватні диски мами купують завжди. Вони досить дешеві. І будь-яка мама із задоволенням поділиться з малюком парою-трійкою для створення неповторної композиції. «Сніговик-поштовик», та ж Царівна — Лебідь, обрамлена пір’ям-краса! І хмари на небі!
«Зберемо з тканини казку»
Печворк – ось куди знадобляться різні клаптики, які накопичилися у мами. Та й старі наряди (свої або лялькові), які ще не втратили товарний вигляд, можна використовувати тут. Найпростіша техніка цього стилю називається «колодязь». В основі квадрат, який обшивається тканиною у вигляді смужок. Якщо квадрат, що знаходиться в центрі має червоний колір, то такий блок має назву «хата». Якщо синій, то «колодязь». Але це класичний варіант. Всі майстрині давно вже експериментують з кольором як хочуть. Тут і «Заюшкина хатинка», і «Зимовище звірів», і «Теремок». Існують ще техніка «Трикутники». З її допомогою можна зробити Їжачка з чарівною паличкою-виручалочкою. Трохи складніше «Млин». Ну тут вже просто напрошується «Кіт у чоботях» по асоціації. Варіацій технік безліч. Головне їх застосовувати. Пам’ятайте, найкраща творча виріб-це зроблена руками дитини разом з батьками! Неважливо якою вона буде складною або простий. Головне-спільна ідея і цікаве творче сімейне взаємодію!
Фото ідеї саморобних виробів на за мотивами народних казок