Солоне тісто відмінний майстрував для створення виробів. Докладний майстер-клас по приготуванню, правилами сушіння, фарбування тесту. Тістопластика вважається кращим засобом для розвитку дрібної моторики у дітей молодшого дошкільного віку. У процесі творчої роботи у малюків виробляється здатність скоординовано виконувати дрібні точні рухи пальчиками і кистями рук. Крім благотворного впливу на нервову, кісткову, м’язову системи, тістопластика стрімко розвиває фантазію і уяву. Тісто має м’яку, пластичну структуру, з нього весело ліпити різні фігурки. Захоплювати дітей виробами з тіста можна з раннього віку. Навіть однорічному малюку можна запропонувати пом’яти пальчиками шматочок тіста, зовсім не побоюючись, що він спробує його на смак. Тісто відноситься до екологічним, безпечним творчим матеріалів.
Рецепт солоного тіста для ліплення
Приготувати тісто для ліплення можна з простих інгредієнтів, які є в кожному будинку. В рецепт тіста входять:
- склянка борошна;
- стакан кам’яної солі (екстра);
- половина склянки кип’яченої води.
Покроковий план приготування:
- В простору миску висипати склянку пшеничного борошна;
- Додати до борошна сіль;
- Залити половиною склянки води і гарненько перемішати.
Отримана маса повинна бути злегка щільним і зручною для ліплення. Якщо вона липне до рук, значить потрібно додати ще трохи борошна.
Правила сушіння виробів з тіста
З тіста виготовляють дитячі вироби, магнітики на холодильник, підвіски, новорічні іграшки, статуетки, декоративні предмети для прикраси інтер’єру. Після додання виробу бажаної форми, його необхідно висушити. Після сушіння воно стає твердим, міцним, готовим до подальшого прикраси. Любителі поліпити практикують два способи висушування тіста:
- природна сушка, виріб залишають на кілька днів у захищеному від прямих сонячних променів місці;
- у духовці, вироби на годину поміщають в духовку, розігріту до 100 градусів.
При підвищенні температури в духовці до 120 градусів, виріб висохне швидше. Однак є ймовірність розтріскування. Майстри з ліплення рекомендують висушування природним способом.
Фарбування тесту
Вироби натурального кольору тесту трохи нудні. Завжди хочеться їх розфарбувати. Для цього на практиці використовують два простих способи:
- пофарбувати тісто;
- пофарбувати готові вироби.
Готовим виробам надають кольоровість за допомогою акрилових фарб або гуаші. Звичайну кисть для малювання вмочують у фарбу і зафарбовують іграшку, або малюють на ній контурні візерунки. Інший спосіб передбачає надання маси для ліплення однотонного кольору за допомогою харчових барвників. Фарбувальні речовини розчиняють у воді, потім з’єднують з тестом під час його приготування. Заключним етапом у створенні вироби буде просушування і покриття прозорим лаком в 2-3 шари. Це дозволить продовжити термін служби іграшки і зберегти презентабельний вигляд.
Маленькі хитрощі
Досвідчені майстри знають, що чим пластичнее тісто, тим більш витончені вироби з нього виходять. Для цієї мети в масу додають соняшникову олію або крем для рук. Якщо ідея композиції вимагає тонких деталей, то трохи крохмалю або шпалерного клею допоможуть це здійснити. Додавати дані інгредієнти потрібно в кількості 1 – 2 столових ложки на півсклянки води. Неизрасходованное тісто може зберігатися в холодильнику два тижні.
Варіанти виробів з тіста
Солоний пластичний матеріал дозволяє проявляти фантазію і відкриває простір для творчості. Однорічним малюкам досить пом’яти тісто, щоб зацікавитися химерними формами, які будуть виходити. Діти у віці 2-3 років із задоволенням майструють фігурки за допомогою формочок для кулінарії, іграшок для піску. Діти дошкільного і молодшого дошкільного віку з цікавістю майструють об’ємні фігурки з декількох шматочків тіста, ялинкові іграшки, подарунки для друзів. В роботі вони використовують розфарбовування, декорування, видавлювання пластилиновым ножем (стеком) риси мордочок, контури і інші елементи, що формують образ іграшки.
Зірочка
Для створення милою зірочки потрібно запастися:
- пофарбованої масою для ліплення;
- зубочисткою;
- прозорим лаком для нігтів;
- стеком.
Інструкція з виготовлення нескладна, включає наступні кроки:
- Скачати з маси для ліплення кулю;
- Куля придавити долонею, зробити корж;
- Вирізати у кулі клини зірки;
- Пригладити кінчики клинів мокрим пальцем, щоб надати їм плавні обриси;
- Зубочисткою позначити точки вздовж клинів, оченята по центру, посмішку;
- Ретельно просушити іграшку;
- Покрити манікюрним прозорим лаком, дочекатися висихання.
Зірочка готова. До того, як вона висохла, можна зробити в одному з клинів невеликий отвір і протягнути е нього нитку або стрічку. Вийде зірочка-підвіска. За таким же принципом створюють імбирні печива, дзвіночки, медальки.
Їжачок
Їжачок вважається простий об’ємної іграшкою, яку можна доручити дитині зробити самостійно при переході від плоских фігурок до об’ємним. Послідовність дії така:
- Приготувати фольгу, скачати з неї клубок;
- Поверх грудки з фольги скачати кулю з солоною маси і додати йому форму груші;
- Для вічко і носика використовувати зерна чорного перцю;
- Манікюрними ножицями надати верхньої частини тіла зубчасту фактуру (дорослий допомагає в цій частині роботи);
- Після того як їжачок одягнувся в шубку з голок, можна відправити його на висушування;
- Розфарбувати.
Фольга поміщається всередину тіла їжачка для того, щоб він швидше просох і був легким. Замість горошин чорного перцю підійдуть маленькі кульки з тіста, пофарбовані в чорний колір після просушування. Гарний їжачок готовий.
Лічильний матеріал із солоного тіста
З солоної маси створюють фігурки, статуетки, іграшки, які потім дарують друзям або використовують в іграх, в декоруванні кімнати. У даної творчої роботи є освітня функція – створення лічильного матеріалу для навчання дітей математиці і рахунку в ігровій формі. Особливість полягає в тому, що потрібно створити кілька однакових предметів, наприклад, десять фруктів, овочів, грибів. Лічильний матеріал у вигляді грибочків легко мастерится з солоного тіста. Починати роботу потрібно з підготовки матеріалу, а далі за планом:
- Розкачати тісто у вигляді сосисок;
- Сосиски розрізати на рівні шматки, це будуть ніжки грибів;
- Скачати невелику кульку і приплюснути його, надавши форму капелюшка;
- Зробити 10 заготівель ніжок і капелюшків, з’єднати їх попарно за допомогою води;
- У кожній ніжці проробити отвір за допомогою стрижня від кулькової ручки;
- Просушити вироби;
- Розфарбувати яскравими фарбами.
Отримані грибочки нанизують на шнурок і використовують для навчання рахунку.
Новорічна ялинка
З шматка маси для ліплення розкачати рівний пласт, вирізати з нього за допомогою стека просту ялинку, що складається з трьох ярусів. Зробити маленький отвір у верхній частині. Просушити, пофарбувати зеленої акриловою фарбою або гуашшю, прикрасити бісером, блискітками. В отвір просунути декоративний шнурок або атласну стрічку. В результаті вийшла новорічна іграшка, підвіска. Напередодні Нового року можна змайструвати багато таких ялинок для подарунка друзям в класі, рідним, приятелям. Вироби з солоного тіста виходять затишними, душевними. Їх завжди приємно отримати в подарунок або змайструвати для себе.
Фото ідеї саморобних виробів з солоного тіста