Береста – верхній шар березовий кори, відмінно підходить для саморобних виробів! Все про вироби з берести своїми руками – особливості матеріалу, добірка крутих майстер-класів, фото приклади та ідеї! Майстерність виготовлення різних предметів з берести має в нашій країні давні традиції. Зараз це забуте мистецтво знову відроджується. З берести можна виготовити різні вироби. Антисептичні властивості матеріалу роблять ємності з берести ідеальними для зберігання продуктів харчування. Вироби з берести міцні, довговічні, не бояться вологи.
Підготовка матеріалу
Відомо кілька варіантів заготовки березової кори. Самий щадний з них полягає в заготівлі матеріалу зі стовбурів повалених беріз. Кора придатна для виробів, навіть якщо деревина під нею вже почала гнити. Плюсів у цього способу багато:
- не страждають здорові берези,
- кора легко знімається,
- сировину можна добути не залежно від пори року.
Найпростіший спосіб зняття кори з дерева полягає в тому, що на стовбурі треба зробити поздовжній розріз, потім навколо стовбура по спіралі. Знімають зі ствола кору стрічкою. Щоб отримати пластину, після поздовжнього роблять глибокий обвідний надріз. Шар кори акуратно відокремлюють від стовбура, почавши з одного кута. Для безшовних виробів використовують самий трудомісткий метод. Частина стовбура потрібного розміру повністю відпилюють, після чого внутрішню деревину прибирають за допомогою молотка і зубила. Заготовлена кора потребує додаткової обробки. З неї треба зняти різні нарости, лишайник і мох, очистити від землі і пилу. Після очищення березову кору замочують у гарячій воді або кип’ятять 30 хвилин. Якщо для втілення задуманого потрібні рівні пластини, то матеріал відразу поміщають під прес. Наступні етапи підготовки сировини залежать від виду кінцевого виробу:
- тонкі шари для плетіння і виготовлення посуду отримують шляхом розшаровування пластини за допомогою ножа,
- для отримання дрібної крихти кору переробляють в м’ясорубці. Крихта застосовується для прикраси виробів і оформлення панно.
З інструментів необхідно мати:
- ножиці,
- добре заточений ніж,
- пінцет,
- шило,
- дошка в якості основи для роботи з гострими інструментами.
Вироби з берести
Береста здавна служила матеріалом для виготовлення різних речей, необхідних в домашньому побуті. У наш час її активно застосовують в якості сировини для різних сувенірів, виробів, елементів декору приміщення, а також для предметів побуту, які можна використовувати за прямим призначенням.
Коробочка для зберігання дрібниць
Для здійснення задуму потрібно приготувати:
- картон та берест,
- копіювальний папір,
- міцну нитку,
- клей,
- гострий ніж,
- ножиці,
- пінцет,
- олівець,
- голку.
Покроковий майстер-клас.
- Продумавши ескіз майбутньої коробочки і її розміри, необхідно викроїти деталі і склеїти основу з картону.
- З берести знімають білий шар. Для різьблені шкатулки необхідні парні заготовки бічних частин і кришки.
- На бересті треба розмітити олівцем потрібні деталі у відповідності з розміром картонних з припуском на шви.
- З вивороту нанести узор на берестяні елементи за допомогою копіювального паперу.
- Вирізати візерунок за допомогою ножа.
- Склеїти основні елементи і різьблені накладки, висушити.
- Готові частини коробочки можна зшити за допомогою голки і міцної нитки, вставити картонну основу всередину. Для спрощення завдання є дугою варіант. Деталі можна наклеїти на основу з картону.
Коробочка готова. На основі цієї інструкції можна створити з березової кори багато різних виробів різної тематики. Разом з дитиною можна змайструвати різні тематичні поробки для школи або дитячого садка.
Берестяна лялька-дзвоник
Цікава поробка з природного матеріалу може послужити прикрасою інтер’єру чи стане оригінальним варіантом для подарунка. Ідея досить оригінальна, а втілення її в життя під силу навіть початківцям майстрам. Для роботи треба приготувати:
- стрічку з берести довжиною близько метра і шматочок берести для рукавів, фартуха, кіски з бантиком,
- кулька з дерева з наскрізним отвором і паличка,
- клапоть яскравої тканини для хусточки,
- нитка, невеликий дзвоник і канцелярська кнопка,
- молоток, інструмент для набивання візерунка,
- клей ПВА і універсальний,
- пензель, фарби і лак.
Бересту перед початком роботи треба замочити у воді на пару годин, щоб вона не ламалася. Покроковий майстер-клас.
- Починати роботу над сувеніром треба з нарізки стрічки. Від довжини її залежить зростання лялечки. Оптимальна довжина близько метра.
- Наступний крок полягає в склеюванні голови-кульки і шиї-палички клеєм ПВА. Нижня частина шиї приклеюється до краю берестяній стрічки універсальним клеєм.
- Стрічку скручують по спіралі, утворюючи плаття лялечки у формі конуса-дзвіночка. Край стрічки приклеюють універсальним клеєм.
- Коли сукня буде повністю готове, його варто для міцності промазати зсередини клеєм ПВА.
- Викроїти з шматка берести рукави і фартух.
- Вирізати три вузеньких смужки і сплести косу для лялечки.
- Можна з вузької смужки вирізати ажурний елемент типу мереживо для прикраси сукні лялечки.
- Приклеїти декоративні деталі (мереживо, фартух, рукава, косичку) до виробу.
- Склеїти і прикріпити до косичку бантик.
- Розфарбувати заготовку: волосся, очі, фартушок і плаття.
- Підсушити, приклеїти фартух і бантик.
- Можна додати в ручки іграшки біла хусточка. Його приклеюють під ручки.
- Всередину вироби за допомогою канцелярської кнопки закріплюють нитку і прив’язаним до неї дзвіночком.
- Готовий виріб ретельно покривають лаком.
Виходить незвичайний сувенір-дзвіночок, зроблений з берести своїми руками. Тему можна продовжити, змайструвавши різних казкових персонажів та ляльок-оберегів.
Кіш з берести
Береста є відмінним природним матеріалом для створення практичних предметів побуту. Для того, щоб своїми руками змайструвати кузовок, знадобиться тонкий лист берести, відповідний за розміром майбутнього виробу, і вузькі стрічки для зшивання деталей. Довжини тасьм для зшивання повинно вистачити на весь шок, а ширина їх близько 0,5 сантиметра.
- Лист берести згортають так, щоб краї трохи наклалися один на інший. З’єднання фіксують канцелярськими скріпками, затискачами або прищіпками.
- По всій довжині майбутнього шва треба проколоти шилом отвори.
- Прошити виріб берестяній стрічкою. Фіксатори можна прибрати.
- Дно кузовка відзначити на відстані 10 сантиметрів від краю. До рівня цієї позначки розрізати край заготовки в 4 місцях на однаковій відстані.
- Отримані частини скласти всередину і з’єднати швами з берестяної стрічки.
Простий кузовок готовий.
При бажанні його можна доповнити кришкою або ручкою, прикрасити декоративними елементами.
Взявши виріб за основу, можна змайструвати різні ємності для кухні. З берестяної стрічки можна зробити оригінальні плетені речі: туески і лукошки, постоли, незвичайну біжутерію і красиві інтер’єрні вироби. Береста є безпечним для здоров’я і безкоштовним матеріалом, з якого вдома разом з дітьми своїми руками можна змайструвати масу різноманітних поробок, сувенірів та практичних речей. Починати слід з найпростіших виробів, а потім переходити до виготовлення унікальних предметів, прикрашених вигадливою різьбою. Вироби з берести не становлять загрози здоров’ю і відмінно вписуються в будь-який інтер’єр.
Фото ідеї саморобних виробів з бересту