Найкраще заняття для школярів – створення виробів своїми руками. Все про створення виробів в школу для 4-го класу: особливості вибору ідей і матеріалів, покрокові майстер-класи та фото ідеї! Творчий процес виготовлення виробів є одним з видів розважально-практичної діяльності, спрямованої на різнобічний розвиток дитини. У результаті енергія учнів початкової школи виявляється спрямованої творче русло з максимальною користю для їх розвитку.
Користь виготовлення виробів для розвитку дитини
Необхідність в роботі виконувати численні і точні рухи пальцями корисна для розвитку дрібної моторики, що в свою чергу призводить до розвитку мови і розумових процесів. Виготовлення цікавих і незвичайних виробів сприяє розвитку творчого мислення та естетичних якостей у дітей. Регулярне виготовлення різноманітних виробів своїми руками допомагає формуванню у школярів таких важливих якостей як:
- працьовитість,
- допитливість,
- самостійність,
- акуратність,
- самодисципліна,
- відповідальність,
- вміння працювати в групі.
Уроки технології покликані активно сприяти всебічному розвитку дитини. А виготовлення виробів будинку створить особливу атмосферу взаєморозуміння між членами родини, навчить дитину прислухатися до чужої думки і фантазувати самостійно. Ідеї для творчості, як і матеріал для виробів, можна брати в повсякденному житті. Це навчить дитину бачити красу в простих предметах, творчо мислити, а дорослим допоможе зняти стрес після напруженого трудового дня.
Матеріали для виробів
Природні матеріали
Початок навчального року традиційно збігається з початком календарної осені. Природа радує яскравими фарбами.
Осіннє листя — найдоступніший і різноманітний матеріал для творчих занять.
Зібрати їх нескладно. А підготувати до роботи можна двома простими способами:
- лист поміщають між сторінок товстої книги, через кілька днів він висихає, зберігаючи свою форму,
- прискорити процес можна за допомогою праски. Досить помістити лист між двох аркушів чистого паперу і пропрасувати акуратно гарячою праскою.
Існує величезна кількість цікавих варіантів використання осіннього листя. Аплікації як варіант нададуть широкий простір для польоту творчої думки. Листя можна комбінувати з мальованим фоном, починаючи від простої берізки справжніми листками і закінчуючи складними портретами з використанням листя верби для волосся. Почавши з найпростіших варіантів, учні четвертих класів можуть втілити в життя завдання більш складні. Можна зробити на яскравому тлі квіткові композиції з осінніх листків, оформивши саморобку красивою рамочкою. Використовувати листя можна і для об’ємних виробів. З застосуванням картонної підкладки та пластиліну можна зробити справжній осінній ліс, закріпивши замість листя дерев, а інші елементи виліпити з пластиліну. Грибочки, їжачок або зайці зроблять цікавій і цікавій таку саморобку. Шишки, жолуді, гілочки незвичайної форми, насіння соняшника, горіхи та їх шкаралупа теж традиційний і доступний для творчості матеріал. Їх часто використовують при виготовленні виробів різної складності. Їх можна декорувати елементами, вирізаними з кольорового паперу, виліпленими з пластиліну. Для скріплення між собою зручно застосувати сірники або зубочистки. Таким чином можна змайструвати фігурки тварин і птахів, казкових персонажів. Наприклад, з соснової шишки і трьох жолудів, закріплених сірниками, виходить відмінний Змій Горинич.
Вироби з овочів теж актуальні восени. Дарунки саду й городу можна застосувати для виготовлення фігурок різних тварин, птахів, героїв казок, кораблів, автомобілів і багато чого іншого.
Папір і картон
Робота з папером вимагає уваги і акуратності. Руки виконують масу дрібних рухів, адже треба складати листи, рівняти, розмічати деталі, выстригать. Це дуже добре для активації дрібної моторики, а, значить, і для розвитку мовлення і мислення. Використовуючи папір в якості основного матеріалу, можна зробити кольорові аплікації на будь-яку тему, об’ємні фігурки, втілити в життя самі різні нестандартні ідеї. Святкові листівки, виконані своїми руками, будуть прекрасним подарунком для рідних і близьких до будь-якого свята. Для школярів 4-го класу дуже просто зробити зі смужок паперу об’ємну ромашку:
- нарізають дев’ять однакових смужок з білого паперу,
- жовтий круг для серединки квітки,
- смужки згинають навпіл,
- скріплюють смужки між собою,
- приклеюють до основи,
- наклеюють серединку.
Так можна виготовити листівку з об’ємними ромашками. Можна ускладнити завдання і закріпити квіти на паперових трубочках з допомогою пластиліну. Такі ромашки чудово будуть виглядати в вазі. Для звіту про участь класу, наприклад, в екологічній акції, можна зробити оригінальний колаж на аркуші ватману, скомбінувавши фотографії і долоньки учнів, вирізані з кольорового паперу. Захоплююче робити паперові вироби в техніці “орігамі”, є багато книг і тематичних ресурсів з покроковими інструкціями для цього заняття. З картону можна зробити не тільки цікаві вироби, але і потрібні речі. Одним з найпоширеніших варіантів буде картонний ляльковий будиночок, який можна використовувати для дитячих ігор. Або саморобні плоскі ляльки з картону, яких можна наряджати в паперові сукні та костюми. Оригінальним матеріалом для виробів служать газетні і паперові трубочки. Роблять їх, накручуючи на спицю або олівець довгі смужки паперу. Край фіксують клеєм ПВА. Коли клей висохне, матеріал готовий до роботи. Заготівля трубочок вимагає терпіння і посидючості, але з лишком виправдовується кінцевим результатом. Плетіння кошиків і ваз з цього матеріалу вимагає певних навичок, а зібрати з них зруб колодязя, будинок або плетений паркан зможе не тільки майстер, але і учень четвертого класу. Після закінчення роботи виріб можна пофарбувати і покрити лаком. В результаті виходять своєрідні вироби, придатні для прикраси інтер’єру або тематичної виставки.
Оригінальні вироби виходять і з застосуванням пластиліну. Наприклад, цікаві настінні панно.
Як зробити панно з фруктами:
- для виконання такої вироби треба картон кольоровий пластилін.
- Невеликий шматок картону фарбують акварельною фарбою, це буде основа вироби.
- З паперу вирізають викрійки, за формою схожі на грушу і яблуко.
- Пластилін розкочують тісто і вирізують по викрійці фрукти (червоне яблуко і зелена груша, наприклад).
- Приклеюють на картонну основу.
Панно готове, можна покрити її зверху безбарвним лаком.
Новорічні вироби для школярів четвертих класів
Це невід’ємна частина підготовки до свята. Паперові гірлянди і красиві ялинкові іграшки створюють святковий настрій вже на самому першому етапі виготовлення. Для новорічних виробів традиційно використовують папір, картон, шишки і багато іншого. Головне, щоб ялинкові іграшки були легкими і безпечними виробами. Найпростіші легко зробити з пакувального паперу з використанням скотча. Нескладно склеїти з білого паперу птахів або ангелів. Використовуючи втулку від рулону туалетного паперу, можна зробити гномів, Діда Мороза та Снігуроньку. Выстригать сніжинки для прикраси школи теж захоплююче. Новорічні вироби дають можливість проявити фантазію і показати майстерність своїх рук.
Вироби на екологічну тему для школярів четвертих класів
Важливим моментом є виховання в підростаючому поколінні турботи про природу. Зараз у нашій країні активно просувається технологія роздільного збору сміття, щоб була можливість переробити шкідливі для екології планети матеріали. В рамках пропаганди цієї програми можна провести серед учнів четвертих класів конкурс виробів з тих матеріалів, що придатні до повторного використання:
- пластикові пляшки,
- пробки і контейнери з пластмаси,
- батарейки,
- картон,
- папір,
- одноразовий пластиковий посуд.
З пластикових тарілок і пляшок можна зробити вироби на космічну тему, а з одноразових виделок за допомогою яскравої стрічки можна зробити гарне віяло. Контейнери з шоколадних яєць просто перетворити в курчат або поросят з допомогою деталей з пластиліну. У цей розряд потрапляють і годівниці для птахів. Найпростіші четвертокласники можуть зробити самостійно з молочних коробок або пластикових пляшок. Більш складні вироби можна виконати з фанери або дощечок з допомогою батьків.
Тематичні поробки для школярів четвертих класів
Їх можна приурочити до різних подій і свят. Це можуть бути листівки до Нового Року, ювілею школи, традиційних днях 23 лютого і 8 березня. Вироби з тканини, дуже прості лялечки з клаптів, будуть цікаві дітям в очікуванні Масляної. До Великодня теж можна придумати оригінальні вироби. Ідей для виробів дуже багато, навіть найпростіші аплікації з паперу корисні для розвитку дітей. Перелік плюсів можна почати з розвитку дрібної моторики, яке безпосередньо впливає на розвиток мови і мислення дитини. Крім того, використовуючи різні матеріали для роботи, діти отримують додаткові знання про навколишній світ, вчаться творчо мислити, бути організованими і самостійними, отримують перші трудові навички. Спільна діяльність дає навички соціального спілкування, уміння вирішувати завдання в групі, бути відповідальним за загальний результат. У сімейному колі такий спосіб проведення дозвілля теж корисний, він допомагає зблизитися членам родини, провести час з користю.
Фото ідеї виробів для школярів 4-го класу