Вязана чалма спицями та гачком – покроковий опис схем вязання для початківців (70 фото)

Чалма модний головний убір, що набирає популярність! Покрокове опис схем в’язання шапки-чалми спицями та гачком своїми руками – корисні поради і красиві фото ідеї. Чалма є традиційним головним убором східних народів. Спочатку її носили тільки чоловіки. Довгий відріз матерії хитромудро накручували навколо голови, формуючи нерівний край по нижній стороні. По центру чалми прикріплювали брошка з дорогоцінних каменів. В'язана чалма З початку 20го століття східний головний убір міцно влаштувався в жіночому гардеробі, циклічно проявляючись в модних тенденціях. Сьогодні все більше жінок, які хочуть виглядати стильно, виходять у світ у витонченій чалмі, адаптованої під сучасний образ і погодні умови.

Види чалми

Друга назва чалми – султанка. У сучасному вигляді вона виглядає як полотно, перекручене в районі лоба. Часто в центральній частині є прикраси з намистин, бісеру або дорогоцінних каменів. Спеціально для європейських модниць стилісти розробили два види східного головного убору:

 • широкі пов’язки а-ля чалма;
 • класична шапка-чалма.

В'язана чалма Сучасна мода має звичку перетворювати і стилізувати речі з минулого. Яскравим прикладом такої тенденції є широка пов’язка а-ля чалма. Її легко виготовити самостійно, маючи початкові навички в’язання. Все, що потрібно для роботи це:

 1. Виміряти об’єм голови.
 2. Вибрати візерунок.
 3. Зв’язати зразок для розрахунку щільності в’язання.
 4. Сплести пов’язку обраним узором до потрібної довжини.
 5. Зшити краї полотна.

В'язана чалма

В якості матеріалу можна використовувати пряжу будь-якого складу, для створення більш утепленого варіанти – виконувати дві або три нитки.

В'язана чалма Шапка-чалма у виконанні складніше, ніж пов’язка. Вона закриває верхню частину голови, захищаючи від холоду. Її в’яжуть різними візерунками, оформляючи в районі чола складне переплетення, яке відрізняє чалму від інших головних уборів. В'язана чалма

Чалма – пов’язка спицями

В основі східного головного убору знаходиться широкий шарф. Його в’яжуть будь-яким візерунком, але краще гумка 2х2. Так виріб буде виглядати виграшно. Еластична гумка вдало створює форму головного убору. В'язана чалма Майстер клас з в’язання східної шапки на спицях заснований на вертикальному в’язанні, включає наступні кроки:

 1. Набрати розрахункове число петель, 2 кромочні.
 2. В’язати, чергуючи, дві особових і дві виворітних.
 3. З виворітного боку виконувати по малюнку.
 4. В кінці зшити кінці полотна.
 5. Зв’язати лицьовій гладдю смужку довжиною 7 см, шириною 3 див.
 6. Обернути смужкою готове полотно посередині і прошити її краю.
 7. Прикрасити чалму в місці звуження декоративним елементом, брошкою або доріжкою з великих намистин.

В'язана чалма

Чалма – пов’язка гачком

В’язання гачком буде направлено по горизонталі. Потрібно виміряти об’єм голови, виготовити зразок для розрахунку щільності в’язання. Виходячи з того, скільки петель в одному сантиметрі, потрібно визначити загальну кількість петель, яке забезпечить необхідну довжину полотна. Для прикладу:

 • Обсяг голови 50 см;
 • У зв’язаному зразку в 1 см знаходиться 2 петлі;
 • Для в’язання виробу набрати ланцюжок з 100 повітряних петель.

В'язана чалма Далі опис в’язання виглядає так:

 1. В особовому ряду в’язати полустолбики з накидом;
 2. У изнаночном – з’єднувальні стовпчики.
 3. Повторювати пункти 1 і 2 до отримання потрібної ширини шарфа.
 4. Зшити кінці полотна.
 5. Посередині перехопити ниткою.
 6. Пришити декоративну брошка або намистини.

Незалежно від інструменту, чалма завжди виходить стильним і витонченим предметів гардероба. В'язана чалма

Шапка – чалма на кругових спицях

Для того, щоб виріб було фактурним і цікавим, майстрині рекомендують брати пряжу з товстою ниткою і спиці з номером 4. Будь-яка річ починається з вив’язування зразка. Він дозволяє визначити щільність в’язки з урахуванням обраного візерунка і пряжі. На кругові спиці набирають розрахункова кількість петель, замикають в кільце. Далі схема роботи виглядає так:

 1. Три ряди в’язати лицьовими петельками.
 2. Наступні три ряди в’язати виворітними петельками.
 3. В результаті будуть з’являтися рельєфні бороздочки.
 4. Після того, як буде виконано п’ять бороздочек, слід пов’язувати зменшення обсягу.
 5. Зменшення відбувається у кожному середньому ряду у рельєфних валиках. Це виглядає наступним чином: на бороздочках, виконаних лицьовій гладдю — один ряд лицьовими без зміни, потім три особових, дві разом. На виворітних валиках в’язати без змін. Зменшення виконують тільки в особових рядах, так як на виворітних це виглядає неакуратно, убавки виглядають занадто помітно.
 6. Коли на маківці залишиться мала кількість петель, їх закривають і шов зшивають голкою і ниткою.
 7. Стягнути виріб в тому місці, де відбувається перехід рядів від особового до изнаночному.
 8. Прикрасити місце збору красивою брошкою.

В'язана чалма Багато умільці для утеплення речі шиють флісовий одяг. Фліс хороший тим, що він м’який по фактурі, не вимагає обробки оверлком, добре тягнеться і приймає форму голови. Викрійка повинні враховувати нерівний край по низу чалми і не визирати. Підклад пришивають до шапці в одну нитку простими стібками, прихоплюючи по краю. В'язана чалма

Шапка – чалма гачком

В’язати з товстої пряжі, яка в 100 метрах містить 100 грам. Для такої пряжі беруть гачок з номером 6. Перед роботою потрібно зняти мірки: глибина щапки і обхват голови. На розмір 55-56 см, глибина становить 44 див. В'язана чалма Процес починається від потиличної частини і триває вперед. Вгадати з розміром шапки складно, тому досвідчені в’язальниці рекомендують починати з 11 петель. Модель шапки на кресленні виглядає як овал з прямокутним підставою. Розширення походить від потилиці до верху. В'язана чалма В’яжуть п’ять рельєфних смуг, виробляючи надбавки між ними на початку шапки, і убавки в кінці. У завершальному прямокутнику, яким закінчується овал, в’язання розділяють на дві половини, і з кожної з них в’яжуть смуги. Довжина смуг дорівнює половині обсягу голови. Смуги обертаються навколо убору і зшиваються на потилиці, до початкового прямокутника, який складається з петель. В'язана чалма Схема в’язання така:

 1. Зв’язати 11 петель + 2 кромок.
 2. У четверту петельку від гачка зв’язати напівстовпчик з накидом (ПСН).
 3. В’язати увігнутими і опуклими рельєфними стовпчиками у висоту 5 див.
 4. Між рельєфними стовпчиками в’язати стовпчиками з накидом, додаючи в кожному ряду по одній петельці. Надбавки робити тільки на лицьовій стороні.
 5. У результаті повинно вийти п’ять клинів, розділених бороздочками.
 6. На середині глибини вироби почати виконувати убавки таким же чином, як надбавки.
 7. Коли в ряду залишиться 11 петель, пров’язати рельєфною гумкою 5 см, розділити в’язання на дві половини.
 8. З кожної частини пов’язати смуги шириною 5 см довжиною, рівній половині обхвату голови.
 9. Обернути смуги навколо виробу, прошивають краї, прихопити ниткою з боків вироби.
 10. Прикрасити центральне місце чалми красивою брошкою.

В'язана чалма Особливість чалми, пов’язаної гачком, полягає в наявності сегментів, які поділяються рельєфними смугами. Виріб виглядає оригінально, а саме цього ефекту намагаються досягти майстрині, виготовляючи своїми руками чалму. На тематичних форумах, присвячених в’язання, можна надихнутися численними фото східних головних уборів, пов’язаних спицями та гачком. В'язана чалма Чалма чудово доповнює будь-який образ, привносячи в нього родзинку. Для в’язання можна використовувати будь-яку пряжу, граючи з кількістю додавань і типом візерунка. Найбільш гармонійно виглядає виріб, в основі якого рельєфна гумка.

Фото ідеї саморобної в’язаної шапки-чалми

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма

В'язана чалма