Традиції – головне, що є у кожного народу! Підбірка майстер-класів по виготовленню російських народних виробів своїми руками з соломи, глини, дерева. Поради, фото ідеї, покрокові інструкції. Русь завжди славилася майстрами. В кожному селі були кравці, гончарі, ковалі, чеботари, червонодеревники. Навички ремесел в сім’ях передавалися поколіннями, удосконалилися і опрацьовувалися. Обов’язковим пунктом виховання дівчаток було рукоділля. З ранніх років майбутнім господиням прищеплювалися навички шиття і в’язання. Історію, культуру, традиції і звичаї народні майстри втілювали у виробах. Рукотворні речі зберігають велич і самобутність російського народу, сподівання і мрії.
Народні промисли і ремесла
Людина з давніх-давен прагнув до самовираження і освоював різні види творчості. З моменту винаходу голки в 11 столітті з’явилося вишивання. Вишивкою прикрашали одяг і предмети побуту. Це давнє мистецтво популярне на сьогоднішній день. Майстрині створюють картини, де всі колірні відтінки створюються не фарбами, як у живописі, а нитками. На Русі було популярне народне зодчество. Різьба по дереву вінчала лиштви хат і паркани. Будинки в такому обрамленні нагадували казковий теремок. З м’якою і податливою липи умільці вирізали матрьошок, фігурки птахів і казкових персонажів, майстрували свистульки, дудочки і кухонне начиння.
Популярними були дерев’яні ложки. До появи алюмінієвих столових приладів вироби з дерева були самими ходовими предметами на російській кухні.
З верби майстрували кошика і короби, а з лика плели личаки. Зараз таке взуття є сувенірним виробом, а в давнину вони були необхідним предметом “гардеробу” кожного селянина. А чого тільки умільці не створювали з берести! З цього природного матеріалу була зроблена вся тара під сипучі продукти: туески, сільнички, цукорниці. В берестяних коробах зберігали масло, сири, хліб, навіть молоко та напої.
Ляльки-обереги
Популярними народними виробами на Русі були ганчіркові ляльки-обереги. Це традиційні слов’янські вироби, які володіють певним символізмом. Кожна лялечка має своє призначення:
- “На щастя”, – це жіночий талісман
- “Сім’я”, – помічниця у створенні сім’ї та зберігач для вже створеної
- “Крупеничка”, – символ достатку
- “Желанница”, – помічниця у здійсненні задуманого
- “Травниця”, – захищає будинок і створює затишок.
Відомі ще назви лялечок “Веснянка”, “Утешница”, “Пеленашка” та інші. Ляльок наряджали, але особа не зображували. Згідно з повір’ями, вважалося, що безлика нежива лялька недоступна для вселення в неї недобрих сил і злих духів. Виріб створювали з клаптиків від старого одягу, вірили, що ношені речі зберігають людське тепло і самі по собі відганяють нещастя. Лялечки мали просту конструкцію, але в ній обов’язково були присутні обриси жіночої фігури і довга коса. Ганчіркові ляльки були аналогом ритуальних фігурок, пов’язаних з достатком, родючістю, миром і ладом в будинку, шануванням материнства. Дитина з ранніх років усвідомлював значення матері, її роль дарувати життя. Голову іграшки набивали пшоном, соломою, клаптиками. Сукня, фартушки й хустинки були різними за забарвленням. Прикрашали одяг мереживом, вишивкою. В образі ляльки відбивався характер, рід занять. Іграшки-обереги приносили в дім удачу, виганяли хвороби, розважали малюків. Зараз ці милі сувеніри занурюють у таємничий світ предків, самобутність їх культури.
Глиняні вироби
Гончарі в старовину були шанованими людьми. Вони здійснювали господарське начиння, посуд, а із залишків глини майстрували іграшки. Глину добували поблизу села. Пластична жирна глина без домішок розташований у грунті між шарами чорнозему й піску. Її замочували у дерев’яному кориті, розбавляючи окропом, перемішували і викладали на невеликий шар золи. Вимішували до однорідної консистенції. З глиняної маси створювали навколишні їхні образи: домашніх тварин, панночок селянок, птахів і звірів. Ведмежата з бочкою меду стали символом добра, птахи приносили у дім щастя, а коні уособлювали багатий урожай.
Фігурки обпалювали в російській печі, де сухі дрова створювали вугілля з температурою 600 – 700 градусів.
Вранці з остиглої печі діставали вироби і занурювали їх у розчин вапна. Після просушування розписували вироби натуральними засобами, – фарбою з відвару цибулиння, сажею, видобутої з труби, буряковим соком. Досвідчені майстри відчували глину, її структуру. У кожній виліпленої іграшці відчувалася рука й душа майстра.
Солом’яні шедеври
Солома це стовбури злаків. Основою іграшки для селянських дітей служив пучок соломи, складений навпіл і перев’язаний джгутом. Розходяться віялом соломинки нагадували сарафан. Такими були перші солом’яні творіння. З часом цей вид творчості вдосконалився, виникли ідеї створення не тільки людських образів, але й всіляких звіряток, золотогривих коней, оленів. Майстерне володіння плетінням і художній смак, фантазія і винахідливість талановитих людей привели до створення чудових тарілочок, шкатулок, скриньок, обручів, браслетів і безлічі інших оригінальних сувенірів. Вироби з матеріалу, напоєний сонцем, напитанного матінкою землею і теплом людських рук, створюють певний стиль модного інтер’єру.
Іграшки з дерева
Сюжети з навколишнього життя стали темою створення дерев’яних виробів. У селах діти гралися ляльками, зробленими за допомогою сокири. З появою рубанка і інших інструментів по дереву, іграшки стали змінюватися і вдосконалюватися. Неваляшки, які зараз виготовляються з пластику, вперше з’явилися в 19 столітті. Тоді вони були зроблені з дерева. Їх розписували під образи купців, клоунів, забавних товстушок. Ножем з липи вирізали дві половинки, всередині круглої болванки кріпили грузик. Склеювали обидві частини, розписували, просушували і покривали лаком. Ця традиційна російська іграшка для багатьох поколінь дітей була першою в житті іграшкою. Старовинні народні традиції знову відроджуються. Російське мистецтво, дремавшее в бабусиних скриньках, стає популярнішим з кожним роком. Воно викликає захоплення у іноземців і гордість у нащадків. Зараз в інтернеті з’явилося багато сайтів, де на майстер-класах детально показується і розповідається, як самому змайструвати народну саморобку.
Фото підбірка незвичайних російських народних виробів