Прикраса старих дерев’яних поверхонь популярне заняття серед рукодільників. Все про декупаж на дереві для початківців – докладний покроковий майстер-клас, корисні поради і красиві фото ідеї! Техніка декупажу заснована на нанесенні готового малюнка на дерев’яну, металеву, картонну або скляну поверхню за допомогою паперу або тканини, клею та лаку. Починати освоювати її новачкові краще всього з декорування дерева паперовими серветками з принтом. Нижче представлений майстер-клас допоможе навчитися надавати унікальний вид звичайним предметам побуту:
- дерев’яної начиння;
- меблевим фасадам;
- дерев’яної стільниці;
- скринькам;
- подносам;
- стільців;
- табуретках
- шафам і т. д.
Суть такого декорування полягає в наклеюванні паперового зображення на дерев’яну поверхню, яка потім, коли малюнок висохне, покривається акриловим лаком. Освоївши базову основу такого декорування, можна буде втілювати у життя оригінальні ідеї, які допоможуть дати друге життя старим речам з дерева, скла, металу.
Історія появи декупажу
Використовувати таку техніку декорування вперше почали в середньовічній Європі. З допомогою такого декору прикрашали фасади меблів в Німеччині у 15 столітті. Великий попит на таке декорування виник в 17 столітті в Італії. Червонодеревники використовували паперовий декор у вигляді картинок для прикраси меблів з інкрустацією. Мода на такі вироби виникла після епохи Великих географічних відкриттів, коли серед європейської еліти стали користуватися популярністю меблеві вироби, оформлені в китайському або японському стилі.
Матеріали і інструменти
Перед початком роботи слід освоїти основні інструкції і правила, що лежать в основі техніки декупажу, познайомитися з набором інструментів та особливостями обробки обклеєною малюнками поверхні. Перед початком роботи слід підготувати:
- дерев’яні вироби, поверхня яких буде декоруватися;
- паперові серветки з відповідними зображеннями;
- кисті;
- клей ПВА;
- прозорий акриловий лак і акрилові фарби;
- сухі серветки;
- грунтовка;
- ножиці;
- шпаклівка по дереву.
Рада! Новачки можуть купити в магазинах для творчості спеціальні набори для декупажу, в яких є все необхідне для роботи.
Підготовчий етап
Перед початком декорування дерев’яної поверхні її слід відповідним чином підготувати до роботи. Зазвичай в техніці декупажу проводять реставрацію старих дерев’яних поверхонь, які потрібно підготувати до роботи. Для цього заготівля очищається від бруду та пилу за допомогою вологої мікрофібри. Якщо на дерев’яній поверхні є тріщини, нерівності й відколи, то їх потрібно закрити спеціальною шпаклівкою по дереву. Наносити грунтовку на поверхню дерева слід за допомогою шпателя. Коли шпаклівка висохне, дерево потрібно обробити дрібною наждачкою. Після цього потрібно провести грунтовку поверхні, підсушити її знову відшліфувати. Після слід видалити робочу пил і приступати до наклеювання паперового зображення. Якщо дерев’яної виробі, яке буде прикрашатися в техніці декупажу, старе, то ґрунтовку слід провести двічі. Така попередня обробка зробить дерев’яну поверхню ідеально гладкою і дозволить міцно приклеїтися паперового декору. Коли заготовка буде підготовлена, потрібно визначитися з декором, підібравши відповідне тематичне зображення. Серветки з зображенням можна використовувати будь-які, головне, щоб малюнок ліг рівно під час наклеювання. Найпростіше новачкові працювати з тришаровими паперовими серветками, які мають певну якість паперу.
Покрокова інструкція по техніці декупажу
Перед початком роботи потрібно зняти шар із зображенням і вирізати потрібні картинки для декору. Не варто турбуватися про те, що тонка папір може порватися. Картинка у приклеєному стані буде виглядати цілою, якщо правильно її укладати на дерев’яну поверхню. Замість ножиць можна акуратно виривати зображення на тонкому кольоровому шарі серветки руками. Попередньо потрібно скласти хоча б приблизний ескіз, щоб було простіше викладати з паперових зображень на поверхні дерев’яної заготовки потрібний декор. Після того, як будуть підготовлені всі картинки з серветок, паперові фрагменти слід розкласти на декорируемом предмет, щоб подивитися, як буде виглядати створюваний спільний малюнок. Коли ескіз майбутнього декору придбає закінчений вигляд і буде зрозуміло, куди приклеювати паперові фрагменти, можна приступати безпосередньо до самого декпажу.
Техніка декупажу: основні моменти
Алгоритм такого декору простий:
- на паперовий фрагмент наноситься м’яким пензликом клей;
- картинка приклеюється на дерев’яну поверхню;
- наклеєне зображення сушиться;
- на створений з паперових серветок декор наноситься акриловий безбарвний лак.
Покриття готової роботи лаком є завершальним етапом. Лак наноситься в два шари. При бажанні за допомогою спеціальних покриттів можна створити ефект патини або зістареної поверхні, на якій з’являються характерні тріщини. Це базові основи техніки декупажу. Крім них існують спеціальні різновиди такого декору, які будуть описані нижче. Освоївши просте обклеювання можна буде переходити до більш складних способів декорування дерев’яних поверхонь зображеннями з паперових серветок.
Техніка декупажу «вживлення серветок в дерево»
Це більш складна техніка, для використання якої при декоруванні дерев’яних виробів будуть потрібні додаткові матеріали:
- віск;
- тканину для поліровки вощеним поверхні;
- газова пальник для випалу;
- металева щітка.
Така техніка декупажу виконується на основі брашировки деревини – штучного старіння поверхні. Спочатку готується дерев’яна поверхня, якій надається антикварний вид. Для цього лицьову сторону дерева обпалюють пальником, потім видаляють частину обпаленої поверхні і проводять брашировку: обробку дерева металевою щіткою, яку з легким натиском переміщують вздовж волокон деревини. Таким способом видаляється верхній шар м’яких деревних волокон, за рахунок чого фактура дерева робиться більш чіткої і рельєфною. Обробка щіткою нагадує вишкрібання дерева. Робити таку операцію слід обережно, інакше можна пошкодити дерев’яну заготовку.
Попередній випал дерев’яної поверхні руйнує м’які волокна деревини і спрощує процес брашировки.
Після завершення брашірованіе потрібно відшліфувати дерево наждачним папером різної зернистості, попередньо обробивши поверхню морилкою або лаком. Шліфування також повинна проводиться вздовж волокон деревини. Після такого старіння дерева починають втирати віск. Коли вощіння буде закінчено, потрібно прошкуріть поверхню і відполірувати. Потім можна приклеювати паперові картинки, наносячи на них клей. Коли паперовий декор буде повністю завдано, поверхню висушується і покрита акриловим лаком. Можна також використовувати техніку кракелюр – створення дрібних тріщин, які імітують стару лакофарбову поверхню. Для цього можна використати спеціальний кракелюрний лак.
Майстер-клас з декорування обробної дошки в техніці декупаж
Після освоєння методу декпажа можна спробувати зробити свою першу роботу. Новачкам варто вибирати невеликі вироби з плоскою поверхнею для декорування. Краще всього для цього підходить обробна дошка з дерева. Для роботи потрібно підготувати:
- обробну дерев’яну дошку;
- білу ґрунтовку для деревини;
- паперові тришарові серветки;
- клей ПВА;
- губки;
- пензлики;
- акриловий лак і акрилові фарби.
Якщо поверхня дошки стара і забруднена, її слід ошкуріть. Потім підготовлену заготовку грунтують і сушать. Поки вона сохне, підбирають відповідний малюнок для декору. Для створення оригінального зображення можна сполучати фрагменти малюнків з різних серветок, створюючи оригінальні тематичні картинки. Білий шар грунтовки буде фоном для зображення. По краях його можна не закривати наклеєними зображеннями. Клей накосится пензликом на паперову картинку, а не на дерев’яну поверхню. Коли всі фрагменти зображення будуть наклеєні, потрібно дати декору підсохнути, а потім покрити його акриловим лаком в декілька шарів. Оптимальним буде нанесення 5-8 шарів лаку. Кожний шар слід добре висушити, перш ніж на нього наносити наступний. Освоївши техніку декупажу, можна своїми руками перетворити житловий простір в будинку або на дачі. Такий декор дозволяє надати старої меблів ефектний зовнішній вигляд. З допомогою декупажу можна створювати оригінальні предмети побуту, які стануть відмінним подарунком для близьких і друзів. Ті, хто серйозно захопиться таким прикладним творчістю, може перетворити його в прибутковий бізнес.
Фото ідеї саморобного декупажу на дереві