Як зробити годівницю для птахів своїми руками. Годівниці для птахів з пластикової пляшки, дерева і коробок – фото ідеї, приклади, поради. Виготовлення годівниці для птахів – це не лише добра справа, але і цікаве захоплююче заняття. Це хороший спосіб навчити дітей до праці, розвинути творчі здібності і привід розповісти про вплив пір року на тварин. Спільне створення «їдальні» для пернатих допоможе згуртувати сім’ю і з користю провести зимовий вечір.
Види годівниць
Допомагати птахам взимку нескладно – для саморобного «громадського харчування» підійдуть підручні матеріали. Наприклад, коробки від соків і тари з-під випічки, газованих напоїв, стара посуд цілком можуть стати відмінним каркасом. Перед початком роботи важливо врахувати кілька моментів:
- у птахів більше розвинене зір, тому «кафе» має привертати увагу розміром або кольором, виділятися на загальному тлі;
- якщо годівниця виготовляється на тривалий час, її варто закріплювати більш грунтовно, оберігаючи від домашніх тварин і хижаків;
- сезонні невеликі вироби рекомендується підвішувати, щоб зграї горобців не могли знищити всі припаси;
- бажано створити стійку і рівну площадку з насипаним кормом.
При виборі місце варто врахувати продування вітром, наявність скупчення гострих гілок та інші умови.
Годівниці з картону
Найбільш доступний і простий варіант – використовувати взуттєву коробку. Доцільно обклеїти обидві її частини яскравою папером, щоб зробити більш помітною і привабливою для пташок. Шпагатом, щільною мотузкою або шнурками потрібно з’єднати коробку з кришкою, розташувавши одну деталь під іншої на відстані кількох сантиметрів. Для захисту від розгойдування на площадку кладуть кілька невеликих камінців. Щоб годівниця не розмокла, рекомендується обклеїти всі сторони скотчем. Інша експрес-ідея – зробити велике прямокутний отвір в коробці від нектару або солодкого подарунка. Можна розвісити в саду одразу кілька таких «столиків», яким обов’язково зрадіють маленькі птахи.
Пластикові годівниці
Для виготовлення таких «столових» бажано брати великі 3 – і 5-літрові каністри, але в крайньому випадку буде достатньо звичайної 1,5 л пляшки від лимонаду, мінеральної води. Якщо використовується тара від алкоголю або напоїв з насиченим ароматом, потрібно ретельно промити її. З одного боку вирізається досить великий овальний або прямокутний отвір, зверху виріб бажано обробити лаком без запаху. Щоб уникнути розгойдувань під поривами вітру і розсипання продуктів, на дно невеликий камінчик, черепашку або насипати трохи піску. Гострі краї заклеюють лейкопластирем, скотчем або іншим матеріалом, щоб уникнути травми у маленьких літаючих гостей. Якщо планується кілька видів частування, можна прямо в землю встановити широкі пластикові чашечки, прикріплені до гілок або паличок. У кожну з них кладеться окремий сорт ласощі. У цьому випадку важливо переконатися у відсутності загрози від кішок, падіння конструкцій та інших небезпечних факторів.
«Нове життя» старих речей
Непотрібний посуд зі злегка подряпаними краями, стертим малюнком, але без відколів застосовують як готові «будиночки». Якщо до чашці додається блюдечко, можна склеїти між собою і тоді у годівниці буде основа-піддон. Креативний підхід використовує з толком навіть старі віночки, решітки барбекю, салатниці, шкатулки, квіткові горщики, тримачі туалетного паперу. Любителі ескімо можуть накопичити велику кількість паличок і склеїти з них криниця для годування. Для декору знадобляться яскраві акрилові фарби, стрічки, прапорці маленькі старі іграшки, наклейки.
Еко-годівниці
Зернове печиво – оригінальна і бюджетна ідея, що не вимагає спеціальних навичок і потенційно небезпечних інструментів. Це один з варіантів для творчості з дітьми. В якості сировини використовують необроблене зерно – воно більш корисне і коштує дешевше. Майже в кожному будинку є пшениця, ячмінь і овес, також можна взяти трохи перлової або геркулесову крупи, тільки не швидкого приготування. В якості допоміжних елементів підійдуть крихти білого хліба, насіння, горішки. Покроковий рецепт:
- у суміш злаків засипати 2 столові ложки пшеничного борошна, ретельно розмішати;
- влити розчин з склянки теплої чистої води і 2 чайних ложок цукрового піску, продовжуючи безперервно помішувати;
- зліпити печеньки будь-якої форми – ковбаски, бублики, чоловічки, ялинки і все, на що вистачить фантазії;
- зробити в кожній фігурці отвір для мотузки;
- розстелити на аркуші паперу і залишити на ніч на батареї, або запекти в духовці при температурі 100 градусів протягом 2 годин;
- покрити заготовки щільним шаром остиглого клейстеру (2 столові ложки борошна розчинити у невеликій кількості води, помістити в гарячу воду і підігріти до загустіння, щоб вийшов крутий клейстер);
- посипати поверх склеює розчину зерновою сумішшю і після висихання повторити цикл з клейстеру і злаків – це дозволить зробити печиво об’ємним, продовжити термін придатності і служби.
Цікава ідея – підвісити залишки маленької гарбуза з кришечкою, але в цьому випадку термін вживання в їжу скоротиться. Смачним ласощами стане гірлянда з сухих ягід шипшини, бузини і горобини з яблучними скибочками. Якщо завалялася половинка шкаралупи кокоса, її можна наповнити їстівними інгредієнтами і підвісити на кущ – вийде екологічно чистий годівниця з застосуванням безвідходних технологій. При вміння плести з лози можна самостійно спорудити гніздечко для частувань.
Варіанти з підручних матеріалів
При наявності листів фанери чи дерев’яних дощок простір для творчості розширюється – можна створювати грунтовні «будівлі». Спочатку необхідно подивитися ідеї фото, намалювати креслення, вирізати з нього деталі і з’єднати їх. Це може бути класична майданчик або архітектурний витвір мистецтва – все залежить від майстерності. Стандартний набір інструментів – цвяхи, молоток, ножівка, а зверху готовий виріб обробляють морилкою і лакують складом на водній основі. В цьому випадку дерево або ДСП прослужать довше і збережуть гарний вигляд. Жерстяні банки від печива, кави, какао та інших продуктів можна використовувати не тільки для зберігання гудзиків, фурнітури, різних дрібниць. Якщо тара циліндрична, достатньо закріпити її горизонтально, при необхідності вкоротивши. Для сідала зазвичай беруть олівці, палички від суші або маленьку лінійку – що буде під рукою. Дуже важливо обробити гострі краї, закруглив їх або заклеївши чимось м’яким, щоб птахи випадково не поранилися! Зверху банку можна обтягнути яскравими мотузками або шпагатом – це допоможе привернути увагу і послужить додатковою посадкової майданчиком, щоб не ковзали лапки. Аналогічним чином застосовують скляну тару, але її слід особливо ретельно фіксувати.
Особливості корму для птахів
Живлення птахів, як і будь-яких живих організмів, має бути корисним і збалансованим. В раціон можна включити:
- кавунові, соняшникове і гарбузове насіння;
- суху горобину і калину;
- свіжі яблука;
- очищені сирі подрібнені горішки – кедрові, волоські, арахіс і фундук;
- овес, просо, гречку, ячмінь і пшеницю – у вигляді крупи.
Синиці не відмовляться від свіжого сала без солі, а люблять ласувати снігурі насінням клена та ясена. Всім пернатим дозволений черствий пшеничний хліб і його крихти, але обов’язково потрібно простежити, щоб на ньому не було плісняви. Не можна підгодовувати пташок свіжим білим хлібом і випічкою з житнього борошна (чорний хліб), солоними горішками і смаженим насінням. Також під забороною вівсяні пластівці, снеки (сухарики, чіпси), десерти, солодощі. Шкірка цитрусових, манго і банани, авокадо містить отруйні для птахів цукру, тому їх теж треба виключити. Гречана, рисова, перлова каша схильні розбухати і викликати дискомфорт. Орнітологи додають в цей «чорний список» вівсяні пластівці, будь копчену, солону, гостру їжу. Таким чином, кожен може зробити добру справу – змайструвати зручну годівницю і врятувати птахів від голодної смерті взимку. Для це потрібно тільки трохи натхнення, вільного часу та бажання зробити світ краще!
Фото ідеї саморобних годівниць для птахів